site.btaЗа Великден да се вслушаме в песнопението, започващо с "Да мълчи всяка плът човешка", каза пред БТА Сливенският митрополит Арсений
"В тези дни е добре да се вслушаме в едно църковно песнопение, което се пее само и единствено на Велика събота. А то започва така: "Да мълчи всяка плът човешка". И да се постараем за момент да спрем изтичането от устата си на гнили и зли думи, защото Апостол Яков ни пита: "Може ли от един извор да тече сладка и горчива вода?" Това е част от посланието, което отправи към миряните чрез БТА Сливенският митрополит Арсений преди Великден в Бургас. Владиката служи в морския град от началото на Страстната седмица и ще извърши пасхалната служба в катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий". Той говори още за смисъла на четенето на 12-те евангелия, както и дали ще бъде изпълнен ритуалът по обикаляне на църквата на Разпети петък.
В посланието си към миряните Сливенският митрополит допълни, че именно в тези свети дни трябва да спрем и да размислим над себе си. "Ако можем по-често да посещаваме храма и да бъдем заедно с духовенството, с владиката в тези последования, които са и по своята продължителност час, два или три", каза той.
По думите му молитвата облагородява човешката душа и я възвисява. "Молитвата ни отделя от всичко земно и преходно и ни насочва към небесното и нетленното. Затова Светата църква приканва всякога всеки отруден, обременен, който чувства тежестта на житейския кръст на изпитанията, на болката, страданията – да дойде, да влезе в дома Господен, да чуе Божиите слова, а именно: "Елате при мене всички отрудени, обременени от греха и аз ще ви успокоя".
Митрополитът коментира още: "Когато ние замълчим в себе си, когато не даваме воля на нашите страсти и грехове, на нашата себичност, когато съумеем да чуем другия човек до себе си, когато се постараем да вникнем в болката на ближния си, когато действително ние осъзнаем, че ближният е също като мен образ и подобие на Бога, тогава действително за нас Христос ще е възкръснал, защото всичко това е предпоставка, че ние вярваме в Бога, а нашата вяра в Бога се основава на любовта. А съвършената любов, която е в Христос, пропъди страха, така че ние тържествуваме, песнословим и с най-красивите песнопения, с най-красивите богослужебни одежди, с тържествено литийно шествие ние ще изпеем "Христос Воскресе!", за да можем и чрез видимите знаци да засвидетелстваме нашата искрена вяра, че Господ е възкръснал. Защо? Защото, ако за нас Господ е просто една абстракция, то възкресението се обезсмисля. Но когато за нас Господ е реалност, то ние действително вярваме, че той е възкръснал."
Владиката призова още да преборим своите страсти, пороци и привички, да сме смирим и вглъбим в себе си, както и да бъдем по-човеколюбиви, по-снизходителни. Той повтори и призива си от устата ни да не излизат "зли и гнили думи, които разчовечват човека и му нанасят огромна рана". Негово Високопреосвещенство поясни, че Христос никого никъде не е обидил като богочовек. "Той беше изправен пред много провокатори, които само го изкушаваха с различни въпроси да го уловят на дума. Но той не се поддаде на провокацията и на всеки отговори с блага дума, с думите на вечния живот. Затова и ние да се постараем поне в малка мяра да подражаваме на този Божествен кръстоносец, който само и единствено от любов към нас стори тази велика жертва да бъдем ние свободни от греха и смъртта и да имаме вечен живот", каза още той.
Сливенският митрополит коментира, че четенията на 12-те евангелия имат огромен смисъл за живота на всеки християнин, защото "тези евангелски четива ни повествуват на изкупителните страдания на нашия Господ Исус Христос. Всички това, което извърши Господ за нас и нашето спасение ние ще чуем тази вечер, когато Светата църква е постановила да се извърши това чинопоследование, в което след Шестото евангелие се изнася и Светото разпятие от светия олтар и се поставя в средата на храма. Всички тези евангелски четива, които са откъси от евангелията на четиримата евангелисти, пресъздават целия трагизъм на онази най-страшна присъда, когато човекът осъди своя Бог.
А Бог от любов, заради нас, заради нашето спасение възприе на себе си човешка плът, дойде, за да ни освободи от греха, от проклятието и смъртта", заяви владиката.
Митрополитът обясни, че съобразно богослужебните постановления и Светата църква на Разпети петък ще се извършва и лития около храма, което изобразява погребалното шествие. След изпяването на опело Христово в храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Бургас на 18 април от 17:30 часа клиросните певци с участието на смесения хор „Херувим“ ще изпълнят и трите статии на Христовото опело. "Ще съпреживеем това, което е преживявала Божията майка, неговите ученици и апостолите. След изпяването на опелото ще излезем със светата плащаница, която изобразява погребението на Христос, за да извършим и ние тази траурна процесия около храма, след което плащаницата ще бъде внесена на светия олтар, символизиращ именно на Разпети петък гроба Господен, когато пък ще сияе светлината на Пасхата – светлината на света, която е в Христос, който победи смъртта и възкръсна от гроба", разясни митрополит Арсений.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина