site.btaДвойно повече са новозаписаните студенти за втората академична година на филиала на Софийския университет в Бургас
С нови специалности и двойно повече новоприети студенти започва втората академична година за бургаския филиал на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя бе открита с официално тържество във фоайето на Културен дом НХК. На него присъстваха декани, преподаватели и студенти, а Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Арсений и представители на бургаското духовенство отслужиха водосвет.
"2024 беше година, в която много от останалите факултети в университета се пробудиха за възможностите, предлагани от академичната база в отсрещния край на страната и наред с това да изнасят съществуващи програми в Бургас, започнаха да разработват планове и за нови специалности, насочени изключително към бургаската локация на университета", обяви в откриващата си реч директорът на филиала в морския град проф. д-р Тодор Седларски.
Той допълни, че само за една година от основаването си филиалът е увеличил неколкократно броя на специалностите, между които кандидат-студентите могат да избират.
"От първоначалните една бакалавърска програма и няколко магистърски, през учебната 2024-2025 г. кандидат-студентите вече могат да се насочат към програми като "Регионално развитие и управление", "Регионална сигурност", "Управление на човешките ресурси", "Приложна геоинформатика", "Изменения на климата и управление на водите", "Геоморфология", "Управление на природната среда и рискови процеси", "Античност и Средновековие", "Модерна България: Държава и общество", "Музеология", "Дигитална хуманитаристика", "Образователен мениджмънт", "Мениджмънт на услуги и организации за неформално образование", "Развитие и управление на селските райони", "Музикален артмениджмънт", "Аудиовизуален дизайн", "Аудиопродукция и мастеринг", "Музикална педагогика – ръководство на музикална формация", "Църковен мениджмънт", "Християнско поклонничество", "Православно богословие". Последната е именно пример за програма, създадена специално за аудиторията в Бургас в отговор на големия интерес към богословието през първата година", каза още в обръщението си проф. Седларски.
Освен от Бургас, новоприетите през тази година студенти са още от София, Пловдив, Стара Загора, Варна и други. С това общото число на обучаваните през предстоящата академична година доближава 100 студенти.
През новата година във филиала отново ще се обучават бакалаври и магистри в професионални направления „Музикално и танцово изкуство“ и „Теология“. Освен тях магистърски програми в Бургас ще провеждат Историческият факултет и Геолого–географският факултет. Преди броени дни от Факултета по славянски филологии обявиха, че през 2025 г. ще разкрият прием в Бургас за две нови магистърски програми - „Старобългаристика“ и „Опазване на българското културно наследство“.
Сливенският митрополит Арсений изказа благодарността си към деканското деканското ръководство на Богословския факултет в усилията му повече хора да опознаят истината чрез изучаването на словото Божие. Той благодари и лично на проф. Найденов за "отстояването и преподаването на православното богословие на територията на нашето отечество, което е залято с други псевдо учения, които не са правомислещи".
Владиката допълни, че ролята на Богословския факултет и неговите преподаватели е важна и заради това, че на територията на Сливенска епархия има 600 храма и едва 70 свещеника. "Съвременните преподавателите са възрожденците на България. Имаме нужда от добрия пример и вие преподавателите всякога се явявате добрия пример за подражание в нашето общество", допълни Негово Високопреосвещенство. По думите му "тройната коалиция" между общинското ръководство, деканското ръководство и Сливенска митрополия дава добри резултати вече втора година и има студенти, които искат да изучават теология.
Поздравителен адрес по повод началото на академичната година изпратиха областният управител на област Бургас проф. д.н. Мария Нейкова, ректорът на Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ проф. Христо Балтов и директорът на Национална художествена академия – Филиал, гр. Бургас, проф. Светлозар Бенчев.
Програмата бе допълнена с изпълнения от вокална формация „Морски песъчинки“, водени от диригента Милена Добрева, както и гл. ас. д-р Десислава Тилева, преподавател от специалност „Мултимедийни технологии и тонрежисура“.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text