site.btaВ България има малко възможности за модерно развитие на санаториалното лечение, заяви проф. Коста Костов
В България има малко възможности за модерно развитие на санаториалното лечение. Причините са много - недоброто финансиране на клиничните пътеки, липсата на клинична пътека за белодробна рехабилитация, лошите материални условия, липсата на медицински екипи, на добра здравна стратегия от страна на министерството, на добра реклама на държавата като дестинация за здравен туризъм, и не на последно място - липсата на интерес от страна на пациентите да извършват превенция и профилактика на собственото си здраве. Това каза за БТА проф. Коста Костов специалист по белодробни болести, председател на фондация INSPIRO, преподавател в Медицинския факултет към Бургаския университет "Проф. Асен Златаров", консултант на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Анна" в София.
Днес в Свети Влас проф. Костов бе модератор на кръгла маса под мотото: "Ние сме това, което дишаме", която събра лекари специалисти от цялата страна. На нея те обсъдиха възможностите за санаториално лечение на хронични белодробни болести чрез методите на физикалната и рехабилитационна медицина, както и идеята за създаване на санаториум в Свети Влас.
Общият песимизъм, който ни овладя на срещата, е че в близките години има много, много да говорим и да правим, за да дадем шанс на българските пациенти да се възползват от съвременно, модерно, санаториална лечение и рехабилитация на хроничните болести. За съжаление това трябва да го кажа. Очаквах малко повече оптимизъм, малко повече енергия да получа от тази кръгла маса, но както виждате, всички сме на едно и също мнение, че има много още какво да се желае, за да можем да предложим на българския пациент едно добро място или няколко добри места за рехабилитация на хронични болести, заяви проф. Костов, помолен да обобщи резултатите от форума.
Без помощ от държавата, създаването на санаториум трудно би могло да стане. Българският пациент през годините е свикнал да получава такава помощ. Освен това заради лошата здравна култура, която притежава българинът, липсата на лично отношение към профилактиката и превенцията, той не иска да отделя достатъчно средства за да осъществи сам един такъв профилактичен проект за собственото си здраве. Българинът търси винаги помощ отвън, и понеже такава няма достатъчно, той не извършва профилактика на собственото си здраве и живее нездравословно, подчерта професорът.
Не по-малко от 500 000 в България са болните в двете категории - с бронхиална астма и хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), съобщи проф. Костов. Около 300 000 са болните с ХОББ, но само 25 процента от тях знаят, че са болни. Това са около 60 000 - 70 000 човека, останалите 75 процента се разхождат по улицата, щастливи са, но не знаят че в тях вече зрее една болест. Те не намират време да отидат при белодробен специалист, да направят една проверка на собственото си здраве, а са необходими само 5-10 минути специалистът да диагностицира една такава болест, подчерта проф. Костов. По думите му, ако едно заболяване бъде диагностицирано навреме, то се лекува успешно. Поради липсата на здравна култура, на програми за профилактика, за ранна диагностика, това не случва. Това е и причината болните да прогресират, заключи професорът.
В неделя, от 9:00 часа ще се проведе първата сесия на здравния симпозиум. Тя ще е в конферентната зала на комплекс "Адмирал". Част от лекциите, които ще изнесат лекторите експерти от цяла България, са: "Хронични болести на дихателните пътища и белия дроб при деца – санаториално лечение", "Бронхиална астма при деца - санаториално лечение", "Дълъг COVID-19 – физиотерапия и рехабилитация на последствията", "Лечебни възможности на морелечението и калолечението", "Как държавата създава частен здравословен (опасен) туризъм" и др.
Цанко Цанков, световен шампион и носител на рекорди по маратон в открити води, ще говори по темата "Плуване и дихателна система".
Организатор на двудневния медицински форум е фондация INSPIRO с подкрепата на Министерството на здравеопазването, Министерството на туризма, Община Бургас, Община Несебър и "Диневи груп".
БТА е медиен партньор на научния симпозиум "Въздух, море и климат - здравни стратегии", който е утре ще се проведе под мотото "Ние сме това, което дишаме".
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text