site.btaСтанаха ясни първите четвъртфиналисти на турнира по плажен волейбол от световната верига

снимка: Николай Марков

Двойките Ирена Мишонова/Десислава Николова и Дарина Киндова/Ева Петрова зарадваха фенове на спорта с първите български победи на големия турнир Фючърс от световната верига Beach Pro Tour, който продължава до неделя на плажа в Свети Влас.

В първите си срещи от турнира, чиято основна схема започна тази сутрин край яхтеното пристанище Марина Диневи, двете български женски двойки се поздравиха с победи, които им осигуриха участие в осминафиналите в събота. Опитните Мишонова и Николова бяха първите, които предизвикаха българска радост в Свети Влас. В среща от Група C, поставените под номер 14 в схемата от 16 отбора българки надиграха номер 3 Валентин Пол и Лиза Бон от Мавриций с 2:0 (21:13, 24:22).

"Много сме щастливи, че бихме, защото за първи път сме на такъв турнир в България", заяви Ирена Мишонова веднага след мача.

"Бяхме малко притеснени, но сме доста щастливи, че в първия гейм тръгнахме така добре. Може би след това се отпуснахме малко точно заради това, че в първия гейм направихме голяма разлика. След това имахме доста грешки на сервис".

"Вчера видяхме тези съпернички за първи път. Нямахме очаквания от този мач, но успяхме да започнем много концентрирано и това ни помогна да изиграем много добър първи гейм. След това наистина сервисът не ни тръгна много добре, но съумяхме да задържим положението и да победим", добави Деси Николова.

Веднага след тях на централния корт в Свети Влас излязоха и поставените под номер 4 в схемата Киндова и Петрова. Те се изправиха срещу оставилите отлично впечатление в квалификациите вчера чехкини Михаела Бржинкова и Аника Дундачкова. Този мач от Група D премина много по-оспорвано и след драматичен успех на българките в добавеното време на първия гейм, двубоят бе решен едва в тайбрека, отново с радост за България – 2:1 (27:25, 15:21, 15:12).

"Чувството е невероятно. Много са важни тези мачове и победи за България, за да можем да си повярваме всички. Това е важно не само за нас, но и за другите български двойки. Ирена и Деси дадоха хубав старт на деня и ни дадоха и на нас сила", каза Киндова след мача.

"Направихме много грешки, но важното е, че накрая се събрахме, започнахме да посрещаме добре и да бием хубав сервис и, най-важното, играхме като отбор", добави Петрова.

В следобедните часове и двете двойки изиграха вторите си мачове, попадайки на двете силни американски двойки за свои съпернички в битките за първо място в групата и директно класиране за четвъртфиналите. Карли Кан и Мадълайн Андерсън победиха Мишонова и Николова с убедителното 2:0 (21:9, 21:6), а олимпийката Брук Сует и Кенеди Коукли надиграха Киндова и Петрова с 2:0 (21:11, 21:9).

Така двете български двойки завършиха втори в групите си и очакват за осминафинални съперници някои от двойките, заели третите места. Сред тях биха могли да бъдат и другите две български двойки - Ивет Гавраилова и Елеонора Гичева, които загубиха днешния си мач срещу водачките в схемата Брехт Пийрсма и Вийс Бекхаус от Нидерландия и ще се изправят утре сутринта от 08:30 часа срещу израелките Анита Дейв и Яли Ашуш, както и Вили Ценова и Рая Ценова, които отстъпиха пред нидерландките с номер 2 в схемата Кирстен Брьоринг и Ейми фан Дрийл. По същото време в съботната сутрин те ще срещнат белгийките Инес Пире и Анелоре Бекс.

Освен двете американски двойки, своите групи при жените спечелиха още Пийрсма и Бекхаус и французойките Елза Декам и Марин Кина. Те се класираха направо за четвъртфиналите.

В мъжката основна схема Димитър Механджийски и Димитър Калчев бяха най-близо до успеха в своя мач, но след спечелен първи гейм срещу талантливите германски младоци Йоке Йоханинг и Оле Закерман, те отстъпиха с 1:2 (21:19, 13:21, 7:15). Утре сутринта от 11:00 часа българите ще играят за третото място в своята група и класиране за осминафиналите срещу нидерландците Куинтен Хруневолд и Сам фан дер Лоо. Със същите надежди за влизане в елиминациите Николай Костов и Марио Илиев ще се изправят срещу австралийците Соломон Бушби и Бен Худ, като и този мач е от 11:00 часа. Лъчезар Стоименов и Константин Стойков ще излязат срещу другите австралийци - Джошуа Хауат и Джеймс Такън, от 10:10, а по същото време Пеньо Ненов и Георги Ботев ще срещнат гърците Ясон Канелос и Панайотис Йоанидис.

За мъжките четвъртфинали вече се класираха победителите в четирите групи: Хейгън Смит и Лоуган Уебър (САЩ), Флориан Шнетцер и Лоренц Петучних (Австрия), Мейс Сенгерс и Дирк Буле (Нидерландия), както и Кристоф Дреслер и Максимилиан Трумер (Австрия).

Свети Влас Фючърс от 6 до 9 юни е първият в България турнир от световната верига по плажен волейбол Beach Pro Tour. Турнирът се провежда под егидата на Волейбол Уърлд, Европейската волейболна конфедерация (ЦЕВ) и Българска федерация волейбол (БФВ). Той се организира от Диневи Груп и НюБояна Филм Студиос. Партньори на турнира са Flair, SAMSUNG, NUII, Nova Sport, White Waters, БТА, FilmForge, както и Общини Несебър, Бургас и Бяла и яхтено пристанище Марина Диневи.