site.btaТрима художници с името Йордан спазиха традицията на Богоявление и откриха своята юбилейна 25-а годишна обща изложба в Бургас
"25 години са достатъчни, за да запишем изложбата на тримата Йордановци като официален празник на Бургас." С тези думи кметът на града Димитър Николов откри 25-ата, юбилейна годишна обща изложба на художниците Йордан Маринов, Йордан Петров и Йордан Ангелов в Дружеството на бургаските художници.
Николов допълни, че най-талантливите именици на Бургас са доказали с времето, че творят устойчиво и вече са създали традицията да събират бургаските ценителите на изкуството на големия християнски празник Богоявление. "Благодаря ви, че ви има, и че с творбите и с таланта си рекламирате и развивате нашия град и го правите богат, духовен и културен град", допълни градоначалникът и по повод годишнина им подари тениски с визията на плаката на юбилейната изложба.
Йордан Маринов, който е инициатор на идеята за събитието преди четвърт век, отбеляза, че юбилеят на експозицията съвпада с неговата 80-а годишнина. "Радвам се, че за 25 години никога не сме имали конфликт или спорове, а винаги сме били водени от желанието да покажем своите различни идеи и търсения", допълни Йордан Петров.
"Това, което виждате всички, идва от нашата душа и е предназначено за вашите души. Това общение, което може да се случи между душа и душа, е именно онова, което ни трогва и ни събира толкова години", заяви още Йордан Ангелов.
В интервю за БТА тримата автори разказаха, че макар да е започнала като на шега, през годините изложбата им действително се е наложила като традиционен празник за град Бургас, в който хората винаги идват да разгледат творбите им след ритуала по хвърлянето на кръста в морето на Богоявление.
"И тримата сме живописци и всеки от нас по различен начин подхожда към търсенията и въпросите, които има. При мен тази година остават някои традиционни неща като пейзажът, но в моретата, които предлагам тук, съм приложил част от българския фолклор. В терените, морето, небето могат да се открият образите на традиционните тъкани пътеки", обясни Йордан Петров и допълни, че за него българският фолклор и като музика, и като визуални форми винаги е бил много близък.
"Стремя се да направя европейски прочит на тези наши традиционни неща. Но почти винаги търся нещо ново за мен като предизвикателство - да реша някакъв проблем, който е минал през мен. Обичам да казвам, че морето има много лица, но до кое ще стигнеш, зависи от нивото на мислене и умението за наблюдение. Изкуството е за интелектуално богати и издигнати хора, които имат нужда да добавят нещо към собственото си развитие", каза още художникът.
Петров допълни, че си пожелава да продължи да твори. Вдъхновението го има, каза той, но обясни, че е нужна и физическа издръжливост, защото при него да застане прав пред статива и платното, е нещо като условен рефлекс, който му помага да се изключи от всичко останало и да рисува.
"Между нас няма конкуренция. И тримата работим различно и именно разликата в стила е празникът на тази изложба, защото самите картини живеят по този начин", коментира Йордан Маринов, който допълни, че понякога тримата могат да не се виждат по цяла година, но наближаването на Йордановден неизменно ги събира.
Маринов, който изтъква, че е най-възрастният от тях и обича да се шегува, си призна, че както от него е тръгнала идеята за изложбата преди 25 години, по същия начин на шега заявява пред медии, че с годишнината си вече може би са достойни за Книгата на рекордите "Гинес".
"Казах го на шега, но покрай това тръгна дискусия дали наистина можем да покрием критериите за вписване и доколкото знам, кметът е възложил на екипа си да провери възможно ли е и тази наша лудост да стане реалност. Аз междувременно намерих и документите от галерия "Неси", където правехме изложбите в началото, преди да се преместим в "Ружа", а след това и тук в Дружеството, за да докажем тази последователност в годините", допълни още той пред БТА.
Тази година на централно място в изложбата е поставена творбата "Всички дарове" на Йордан Ангелов. За БТА той обясни, че този път в експозицията показва картини с теми, по които разсъждава отдавна, но едва сега започва да прави първи опити в тях. "Започнах да развивам цикъл, свързан с т.нар. универсални символни знаци като елбетица, канатица. Те са свалени и дадени в дълбока древност за цялото човечество. Темата е огромна и много дълбока, но се радвам, че се получи един своеобразен прощъпулник на моята работа по нея", каза още Ангелов.
Изложбата може да бъде видяна през следващия един месец. Тази година по повод юбилея, вместо обичайни каталог, към нея е издадено и луксозно издание от 15 картички, които представят по пет подбрани от авторите творби.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text