site.btaОбщините в България нямат финансова обезпеченост и готовност да преминат към новия модел на определяне на таксата за битови отпадъци
Общините в България нямат финансова обезпеченост и готовност да отговорят на изискванията, посочени в Наредбата за изготвяне на план сметката, и да преминат към новия модел на определяне на таксата за битови отпадъци. Това каза на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Ловеч председателят на Общинския съвет в града Стефан Тихолов.
„Това мое опасение се потвърди след вчерашното ми участие в Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). От 1 януари 2025 г. почти всички общини в България ще бъдат изправени пред най-голямото предизвикателство поне за момента, което се очертава в този мандат, за което като че ли все още никой няма яснота, готовност, а и финансова обезпеченост“, посочи Тихолов.
Той припомни, че според наредбата за изготвяне на план-сметката и за начина на изчисляване размера на таксата за битови отпадъци, приета с постановление на Министерския съвет, има три основи - според индивидуално определеното количество битови отпадъци за имота; според количеството битови отпадъци на база контейнери; според броя на ползвателите на услугата в имота.
По думите му общините ще бъдат поставени в сложна ситуация, в която е много вероятно приходите от такса битови отпадъци, които съставляват голяма част от бюджета на общините, да бъдат с много по-ниска събираемост. Неговите очаквания са тя да бъде между 30 и 40%.
„С новите наредби за определяне на такса битови отпадъци, предшествано от изготвяне и приемаме от общинските съвети на план сметката, общините ще бъдат поставени пред, засега чисто хипотетичната възможност, да нямаме правни основания да събираме такса битови отпадъци“, добави Тихолов.
Той каза още, че Управителният съвет на НСОРБ е приело със становище предложението на кмета на община Габрово Таня Христова да се направи предложение за допълнение на Закона за местните данъци и такси, като се дава възможност на общините при невъзможност да бъдат приети новите наредби или при оспорването им, да се даде още един едногодишен срок на общините, в който да могат да реализират тези приходи и да ги съберат на базата на данните от предходната година.
„Основният проблем е, че общините не разполагат с обективни бази данни, върху които могат да изчислят законосъобразно и справедливо таксата за битови отпадъци“, каза още председателят.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text