site.btaС историческа възстановка ще започне отбелязването на 146-ата годишнина от Освобождението на Кюстендил от османското владичество
С историческа възстановка ще започне отбелязването на 146-ата годишнина от Освобождението на Кюстендил от османското владичество, съобщиха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". Програмата ще започне днес, като за втора поредна година членове на национално дружество "Традиция" ще пресъздадат събитията от края на януари 1878 г.
Историческата възстановка ще започне в 11:00 ч. пред къщата-музей "Ильо Войвода", а в нея участие ще вземат над 80 души от национално дружество "Традиция" от Кюстендил и от страната. Участие в пресъздаването на събитията ще вземат и танцьори от танцов ансамбъл "Пауталия" при народно читалище "Пауталия 2008" - Кюстендил.
Днешното събитие е организирано от Общината в Кюстендил, Регионалния исторически музей "Акад. Йордан Иванов" и читалищата "Ген. Владимир Заимов 2013" и "Пауталия 2008".
"След падането на София, руската армия се насочва към Пловдив, Одрин, посоката е за столицата Истанбул. Малки отряди проникват в югозападна посока по долината на река Струма, освобождават Радомир и Дупница, като в Кюстендилско, в района на с. Соволяно, се установява четата на Ильо Марков", разказа пред БТА за събитията от края на януари 1878 година историкът доц. д-р Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките (БАН).
"В западната част на Кюстендилска околия тогава избухва едно въстание, предвождано от Симо Соколов, а въстаниците се установяват около Соволяно. В Кюстендил е безвластие, тъй като турската власт напуска района. Създадено е временно управление, което успява да изпрати делегация в София и с помощта на Ильо войвода, и вицегубернатора Марин Дринов, успява да убеди руското командване да установи руска власт в Кюстендил, за да се запазят имотите и живота на местното население", разказа още Джонев.
Така в средата на януари в Кюстендил влиза един малък руски конен отряд, който за кратко установява власт. От Крива паланка (днес в Република Северна Македония) пристига по-голяма бойна единица турска войска, която изтласква установените руски управляващи. Това налага подготовката на по-голям отряд, добави историкът.
"Заповядано е на генерал Богдан Теофил Майендорф от свитата на Негово императорско величество да оглави един такъв отряд – пехота и конница. Привечер на 29 януари, по нов стил, те пристигат в Кюстендил в три колони, като е проведено и едно сражение от страна на отстъпващите турски части. На здрачаване Кюстендил е освободен от петвековна османска власт", разказа историкът.
В Кюстендил празникът ще продължи и утре - от 11:00 ч. от площад "Велбъжд" ще тръгне паметно шествие до паметника на освободителя на града - Ильо Войвода, водено от Професионалния духов оркестър в Кюстендил. Шествието ще премине през бюст-паметника на Ильо Войвода на ул. "Демокрация" и ще продължи до къщата-музей на Ильо войвода. В програмата е включен и тържествен концерт, който ще се състои от 18:00 часа в читалище "Братство".
За празника на 28 и 29 януари, къщата-музей "Ильо Войвода" ще приема посетители безплатно. В къщата е подредена експозицията "Национално-освободителните борби на населението от Кюстендилския край".
/РН/
news.modal.header
news.modal.text