site.btaОБНОВЕНА Книга по повод 100-годишнината от основаването на читалището в Яврово разказва за историята и традициите в селото
Книга по повод 100-годишнината от основаването на читалището в Яврово, община Куклен, проследява историята и традициите на родопското селото. В интервю за БТА Тодорка Дамянова, секретар на Народно читалище „Пробуда – 1923“ и съавтор на книгата, разказа за празниците и легендите в родното село на Николай Хайтов и дейността на читалището. "За Яврово с любов" е написана съвместно с журналиста Таня Костадинова.
В книгата са поместени исторически данни за селото, което се споменава в първия устав на Бачковския манастир от 1018 година като владение на манастира под името Аврова. Авторите на книгата разказват за първите черкви и параклисите в района на населеното място. Специално място имат празниците и традициите в Яврово, където освен традиционните народни и християнски празници, в последната седмица на месец май се отбелязва най-древният и характерен за този край обичай - Вдигане на куните, Черковане. Празникът носи белега на една древна традиция, свързана със стремежа на хората за плодородие и по-добър живот.
Друг характерен за Яврово обичай - Песпонеделник, не е честван от 20 години. Той се е празнувал през февруари. Това е хумористичен карнавал, маскарад, при който има различни герои като кон и сеизин, мечка и мечкар, поп и клисарин, чиято задача е да раздадат здраве на населението, разказа Дамянова. По думите й целта на читалището през тази година е да си върне празника, като подготви проект, с който да кандидатства по национални и европейски програми.
В "За Яврово с любов" са поместени кратки биографии на видните личности на селото, сред които писателят академик Николай Хайтов, художникът и карикатурист Борис Димовски, художникът Васил Писанов, певецът Гълъб Порязов, художникът Красимир Димовски. По думите на Дамянова в Яврово има родени най-много професори на глава от населението. Сред тях са проф. Георги Гълъбов, анатом и патоанатом, професорът по овощарство Тодор Ангелов, проф. Георги Харалампиев, проф. Антон Дандаров, академик Николай Николов, проф. Димитър Тафков, проф. Аргир Живондов, проф. Запрян Козлуджов.
Таня Костадинова и Тодорка Дамянова успяват да впишат в книгата явровски диалектни думи като "барак" - черен, мръсен, "главена" - сгодена, "гуде" - прасе, "дракуси" - таласъми, "капук" - беден, "патаци" - картофи, "соба" - печка. В изданието са поместени и всички предания и легенди, които съществуват за селото, без тези, разказани от Николай Хайтов в книгата му за Яврово. Към някои от тях са включени картини на деца от селото.
Повече от 30 деца в различни възрасти изпълват библиотеката и салона в читалището през лятото, разказа Дамянова. Самодейната женска певческа група към културното средище всяка година подготвя за тях различни работилници - за плетене, месене, рисуване и готвене на традиционни явровски ястия. Целта ни тази година е да издадем брошура с типичните за селото гозби , защото искаме да стимулираме децата да имат любов към готвенето, да могат да си приготвят ястия вкъщи, каза още Дамянова. С помощта на допълваща субсидия от община Куклен читалището в момента подменя част от обзавеждането и е закупило лаптоп и цветен принтер.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text