site.btaАтомната електроцентрала в Козлодуй отпразнува 50 години от въвеждането в експлоатация на Първи блок
В Ботевия парк в Козлодуй бяха отбелязани 50 години от въвеждането в експлоатация на Първи блок на атомната електроцентрала в крайдунавския град. На събитието присъстваха служители на дружеството, бивши работници и ръководители, официални лица.
Иван Андреев – изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй", каза за БТА, че посреща с много радостни чувства днешния ден и пожела на енергетиците да са все така целеустремени. От сцената той изказа почитта си към хората, поставили началото на ядрената енергетика в страната.
Официални приветствия отправи и Красимир Ненов – служебен заместник-министър на енергетиката, който заяви, че ниското емисионно производство на централата допринася за енергийната сигурност на България.
"Вашият опит е изключително ценен. Отстоявайте развитието на сектора", каза от сцената и Валентин Николов – изпълнителен директор на БЕХ.
Приветствия отправиха също председателят на АЯР Цанко Бачийски и председателят на Съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй" Илия Илиев.
Получени бяха десетки поздравителни адреси.
Енергетикът Цоло Котарански, който е работил в атомната електроцентрала от 1973 година и е участвал е в пуска на всички нейни енергоблокове, сподели пред БТА, че е работил с трудолюбиви, ентусиазирани и можещи ръководители и специалисти. Той е бил директор на различни подразделения в АЕЦ "Козлодуй", работил е и на площадката на АЕЦ "Белене" и, по думите му, в годините е отговарял за между 600 и 1600 служители. "Мен лично ме е обучавал експерт от Русия. В структурите, които съм ръководил, е имало поляци, виетнамци. Работили сме по седемдесет и два часа, без да излизаме от площадката на АЕЦ. Такива бяха годините. Имаше периоди, в които над 13 000 души бяха привлечени за строежа и пусковите операции", каза още Цоло Котарански. Той си спомня, че в началото е живеел във фургон в централата поради липсата на жилища за работещите. Първата му заплата е била 110 лв., а за пуска на Първи блок е получил 120 лв. извънреден труд. Сега, на 81 години, продължава да споделя опита си с млади специалисти.
Йордан Петров разказа за БТА, че е участвал в пуска на Втори, Трети и Четвърти блок. Спомня си, че е имало много млади хора, които с ентусиазъм са се учили да бъдат енергетици. Завършил е професионална гимназия в Бяла Слатина. Тридесет и пет години е продължил професионалният му път в АЕЦ "Козлодуй". Бил е турбинист, оператор на блок, началник "Турбинен цех" и се пенсионира като служител на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", които отговарят за безопасното извеждане от експлоатация на малките блокове в централата. "В първите шест месеца отказвах да изпълнявам задълженията си по демонтаж на малките реактори. Представете си – това, което експлоатирах едно време и се радвах, че съм успял да подчиня едно 25 метрово съоръжение (турбината), сега трябваше да го нарежа и да го пратя за скрап.. Беше много трудно, но си дадох сметка, че реално станах участник както в строителството и въвеждането на блоковете, така и в тяхното извеждане от експлоатация", каза още Йордан Петров.
По време на празника от АЕЦ "Козлодуй" поднесоха на гостите си юбилеен 44-милиметров медал, изработен от медна сплав със сребърно покритие, на което са изобразени производствените сгради и логото на годишнината.
Като част от празненствата се проведоха и три плавания на Национален музей "Параход Радецки", в концертната програма бяха включени десетки гост-изпълнители. В Ботев парк беше изложена ретроспективна изложба по повод юбилея.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text