site.btaРъководството на община Брезово се стреми да развива региона като екологичен, каза кметът Калин Калапанков
Стремим се Община Брезово да се превърне в център за биологично земеделие, както и да се впише в справедливия енергиен преход. Това каза в интервю за БТА кметът на общината Калин Калапанков. Бюджетът на администрацията за тази година е 17 млн. лева, капиталовата ѝ програма е в размер на 7,9 млн. лева.
Тази година капиталовата субсидия за общината е 1,3 млн. лева, но има и много преходен остатък от предходни години, посочи кметът. Вече е приключил един от проектите за ремонт на пътя от село Борец до разклона за село Върбен, който е на стойност 3 млн. лева. Сега започваме проект на същата стойност, който предвижда реконструкция на водопроводната мрежа в селата Пъдарско, Розовец и Свежен, каза Калапанков. Отново по Капиталовата програма ще се поставят пет фотоволтаични системи на обществени сгради, предвижда се още реконструкция на улици, ремонти на обществени сгради и детски площадки.
По програмата за общините са одобрени два проекта, които ще получат финансиране от общо 10 млн. лв. Единият предвижда да се извърши реконструкция на общински път от границата на общините Брезово и Раковски, през село Отец Кирилово до село Дрангово. Другият проект е за реконструкция на част от водопроводна мрежа в град Брезово. Очаква се да подпишем споразумението с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, обществените поръчки са задействани и се надяваме до края на годината да реализираме проектите, посочи Калапанков. Той подчерта, че тези 10 милиона лева се равняват на 10-годишните местни приходи на общината. Имаме изключително малко собствени приход от данъци, защото икономиката на територията на общината е слабо развита, без големи предприятия и без индустрия, което се отразява тежко на демографската обстановка, коментира кметът. Той допълни, че от 12-13 хил. души сега общината наброява 5600 жители. В дългосрочен план основната цел на ръководството на администрацията е да спре демографския срив.
Като основен проблем за общината кметът посочи сметоизвозването, което през годините се е дофинансирало с преходни остатъци от бюджета. Тази година преходен остатък няма, в същото време таксата за депото в Шишманци се увеличи с около 80 процента и минималната работна заплата скочи рязко, коментира Калапанков. По тези причини в края на миналата година администрацията увеличи налозите в частта данък сгради, такса смет, такса „битови отпадъци“ и данъка за моторните превозни средства. Кметът коментира, че все още не е ясно как ще се събира такса „смет“ през следващата година. От 2025 година по директива на Европейския съюз задължително ще минаваме на формулата „замърсителят плаща“, а не да събираме таксата на база данъчна оценка, каза Калапанков и допълни, че все пак се очаква промяната мине през Министерски съвет. В момента общината отделя по 50 хил. лева годишно, за да се справи с нерегламентираните сметища.
Проектът за изграждане на консултативен център за биоземеделие, биоживотновъдство и пчеларство е на финалната си права и строителството на сградата ще приключи през април, коментира Калапанков. По думите му общината осигурява устойчивост на проекта за една година напред като е предвидила средства за издръжка на центъра. През април приключва и другият съвместен проект с Аграрен университет – Пловдив е създаването на марката „Био Брезово“ за сертифициране на продукция и преработватели. Надяваме се, че това е перспективно и ще даде друга визия на общината, която иска да се развива в насока биоземеделие, допълни кметът.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text