site.btaАрхивни снимки разказват за обявяването на Антоново за град и проследяват неговото развитие в последните 50 години
Архивни снимки разказват за обявяването на Антоново за град и живота в населеното място през последните 50 години. Откритата днес изложба е част от проявите, посветени на отбелязването на годишнината от обявяването на населеното място за град. Експозицията е подредена във фоайето на Народно читалище „Христо Ботев-1921“ , каза за БТА секретарят на културната институция Галина Янева.
Представени са около 60 фотоса, които проследяват моменти от развитието на града през годините. Снимките връщат спомени у по-възрастните му жители, по-младите имат възможност да видят какъв е бил родният им град в недалечното минало.
Идеята за изложбата е на председателя на читалището Росица Харалампиева. Финансова подкрепа оказва и Община Антоново. Снимките са от архива на читалището, както и на Общината. Други са част от изложба отпреди 20 години, подредена по повод отпечатването на книгата „Памет за Тузлука“, припомни Янева.
За да разгледа изложбата в читалището дойде и 85-годишният Стою Цеков от антоновското село Малка Черковна. Той е бил кмет на града в периода 1975 -1980 г. и има с големи заслуги за това Антоново да придобие облика на град, коментират от читалището.
Пред репортер на БТА Стою Цеков, който от няколко години живее при децата си в Испания, но в летните месеци се връща в родния край и се среща със земляците си, разказа, че именно на него са били възложени организацията на тържествата по повод обявяването на селището за град, както и посрещането на Тодор Живков на 16 ноември 1974 г.
„Този момент бе чакан с години и с надежда, че градът ще се върне към живот, тъй като по онова време всички бяха тръгнали да го напускат", спомня си Цеков, който започва кметуването си на 25 декември 1975 г. "Това е време, в което се работеше в екип между представители на Окръжния комитет на партията, Централния комитет и Общински съвет. Въпреки превратностите на времето, фактите не бива да се изопачават. Превърнахме Антоново в един кипящ, работещ и живеещ град. И ако беше продължил наложеният темп, можеше да бъде един от водещите на територията на окръга“, отбеляза той.
По спомените му в края на 1979 г. жителите на селищната система са 12 860 души. Разкрити са и работят няколко предприятия. Построени са училища, изготвен е нов градоустройствен план. „За съжаление, след 80-та година започна постепенен спад. А разрухата на всичко съградено бе подета от 1989 г., та до днес“, коментира Стою Цеков.
Част от снимките представят и периодът на интензивното строителство в Общината.
Галина Янева допълни, че изложбата ще остане подредена в читалището. Тенденцията е тя да бъде обогатявана през годините с моменти от съвремието.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text