site.btaОбщина Велико Търново: Силно участие на българските кметове на срещата на върха на Мрежата на балканските градове В40
![Община Велико Търново: Силно участие на българските кметове на срещата на върха на Мрежата на балканските градове В40](/upload/1005907/B40230123_5069a.jpg?l=1000)
![Община Велико Търново: Силно участие на българските кметове на срещата на върха на Мрежата на балканските градове В40](/upload/1005907/B40230123_5069a.jpg?l=1000&original=bb5e8d78866cb0433ec3834512038d4a48f8fe7e)
Първата среща на върха на Мрежата на балканските градове B40 събра кметове на повече от 80 общини от 11 държави на Балканския полуостров в Атина по покана на кмета на гръцката столица Костас Бакоянис.
Българските общини са сред учредителите на Мрежата В40 и имат значителен принос за достигането на първоначалната цел от обединяване на поне 40 града от Балканския регион. Към днешна дата 14 български общини са членове на В40. На събитието в Атина се включиха 10 от тях, представени от кметовете на Велико Търново – Даниел Панов, на Столична община - Йорданка Фандъкова, Пловдив - Здравко Димитров, Бургас - Димитър Николов, Димитровград - Иво Димов, Кърджали - Хасан Азис, Троян - Донка Михайлова, Карнобат - Георги Димитров и Белица - Радослав Ревански, както и заместник-кметове от община Стара Загора - Милена Иванова-Живкова и Надежда Чакърова.
Мрежата на балканските градове B40 е създадена, за да могат местните власти в държавите да си помагат и да работят в партньорство за бързо развитие на общините и регионите. Организацията бе учредена през 2021-а година по инициатива на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който е първият ротационен председател на B40. Пред колегите си той сподели идея за създаване на „зелена банка за преход“ във връзка с темата за климатичните промени.
Кметът на Велико Търново и председател на Сдружението на общините Даниел Панов се присъедини към поздравленията за бързото развитие на Мрежата на балканските градове, което е в пълен унисон с поставените общи цели - единство и обединение около развитието на регионите в държавите на Балканите, а с това – и на целия. Панов представи накратко сферите, в които Велико Търново би могло да подкрепи развитието на В40, като подчерта, че градът, който днес е историческата и духовна столица на България, е и важен образователен и университетски център в България и на Балканите.
Кметът на Велико Търново се спря и на отговорностите си като председател на Националното сдружение на общините в Република България – най-голямата неправителствена организация в България, която в последните години затвърди позицията си на ключов фактор на националната сцена в защита интересите и правата на българските общини, както и важен партньор на централната власт. Той подчерта, че ангажиментите, които ръководството на Националното сдружение на общините пое за разширяването и популяризирането на Мрежата B40 сред българските общини вече са факт – днес 14 български общини членуват в Мрежата и участват в нейната работа.
Кметът на столицата Йорданка Фандъкова посочи, че участието на голямата делегация на българските местни власти е израз на ангажимента за продължаване на активната работа за регионално сътрудничество и стабилност между градовете. Тя подкрепи визията за насърчаване на зелена трансформация, иновациите, интелигентните градове, туризма и равноправно сътрудничество. Фандъкова заключи, че споделените практики между членовете на Мрежата биха довели до по-голяма сигурност и стабилност, които са основни предпоставки за развитието на икономиката и благосъстоянието на гражданите.
В рамките на форума кметът Здравко Димитров сподели, че участието на община Пловдив в работните срещи и дискусии през изминалата година е довело до повече иновативни решения и добри практики в ежедневната работа на администрацията. В изказването си кметът на Троян Донка Михайлова акцентира, че в България местната власт стои най-високо, защото е най-близко до хората и точно хората са тези които ни дават сила в усилията да бъдем партньори.
Българското участие в първия ден на събитието завърши с изказването на кмета на Кърджали Хасан Азис и акцента, че Мрежата на балканските градове В40 започва да се превръща в историческа мисия, в която кметове на десетки градове са се обединили с послание за мир.
Българските делегации проведоха и редица двустранни срещи с техните чуждестранни партньори от В40. В тази част на форума Даниел Панов разговаря с председателя на гръцката асоциация на общините Димитрис Папастергиу, както и с кметовете на Одрин, Чаннакале, Куманово, Тирана и др. Срещите обхванаха теми, свързани с икономиката, културата и туризма, образованието и решенията за смарт-градове.
Подробна информация:
/ВМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text