site.btaСтолична община, район Слатина: Със специално събитие откриха Център по медиация в район „Слатина“
Създаването на Центъра е една от ключовите активности по проект „С медиация срещу насилието и езика на омразата – в училище и в общността“
Днес, 05.11.2024 г., се състоя официалното откриване на Център по медиация в столичния район „Слатина“. Разкриването на новата услуга е една от ключовите активности, заложени в проекта „С медиация срещу насилието и езика на омразата – в училище и в общността“.
Новооткритият център се помещава на първия етаж в обновената общинска сграда на ул. „Роглец“ №9. Безплатните консултации с гражданите ще се провеждат веднъж седмично (според възможностите на желаещите), като консултанти в него ще бъдат служители на районната администрация, преминали през интензивни сертифицирани обучения по медиация от Националната асоциация на медиаторите (НАМ). Експерти от НАМ също могат да бъдат потърсени за включване в работата по по-сложни казуси, касаещи конфликт на интереси и изискващи по-продължителни дейности.
На събитието присъстваха кметът на район „Слатина“ Георги Илиев, двама от заместниците му - Благородна Здравкова и инж. Денимир Котев експерти от Националната асоциация на медиаторите и председателят на Фондация „Здраве и социално развитие“ д-р Елена Кабакчиева.
„Благодаря на Националната асоциация на медиаторите за всички усилия, които положиха, за да реализираме този толкова важен проект. Създаването на Център по медиация е ключова стъпка към подобряването на качеството на живот в района ни и вярвам, че ще има огромен принос сплотяването на местната ни общност. Медиацията е най-бързият и най-евтиният начин да бъдат решени конфликтите, в което и да е общество, в която и да е общност, в което и да е семейство. Смятам, че именно в това се състои нейната ценност – тя предлага решение за всеки човек, който се докосне до нея, без значение от възрастта, статуса му и социалното му положение.“, каза районният кмет Георги Илиев.
Председателят на Национална асоциация на медиаторите Милена Гунчева се обърна към гостите с думите:
„Смятам, че днешната дата трябва да бъде запомнена като една от много важните за район „Слатина“. Днес откриваме един център, който ще има за цел да направи хората по-толерантни, по-добри, по-разбиращи и да ги върне към истинската им същност – на хора, способни да общуват нормално. Благодарна съм на цялата районна администрация за отдадеността, с която се включиха в проекта и за отговорността, с която подхождат към всяко дело, касаещо живота на хората тук. Вярвам, че дейностите в центъра ще допринесат много за благото на района и желая успех на всички експерти, на които им предстои да запознаят жителите с медиацията и нейните предимства.“
***
Проект „С медиация срещу насилието и езика на омразата – в училище и в общността“ се изпълнява от Националната асоциация на медиаторите (НАМ) в партньорство със СО - район „Слатина“, Район „Лозенец“ и ПГ „Д-р Стамен Григоров“. Той е финансиран по Програма "Европа" 2024 на Столична община по Приоритетна област 3: Насърчаване на структурите на гражданското общество и научните организации да подпомагат Столична община в постигането на заявените приоритети на европейско и национално ниво.
Създаването на Центъра по медиация е заключителен етап от реализирането проекта. През предходните два месеца експертите от Националната асоциация на медиаторите работиха със служители на районната администрация, с ученици и учители в 2 училища- 138 СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски“ и 94 СУ „Димитър Страшимиров“, както и с голяма част от управителите и касиерите на етажни собствености в района.
Проведени бяха беседа и тренинг с над 40 служители от администрацията, организирана беше среща-беседа с етажните собствености, в рамките на която се проведе дискусия за ползите от медиацията и за промените в Закона за етажната собственост. Обучени и сертифицирани за медиатор бяха 8 служители от администрацията на район „Слатина“, а общо във всички активности през периода се включиха над 500 души.
/ХЯ/
news.modal.header
news.modal.text