site.btaОбщина Видин: ДГ „Славейче“ организира детски фестивал „Славеево изворче“ под мотото – „Черга, стомна, въртележка, ракла с пъстра дрешка“
На 08.06.2023 г. от 17,30 ч.
Детска градина „Славейче“ организира Детски фестивал „Славеево изворче“ под мотото: „Черга, стомна, въртележка, ракла с пъстра дрешка“
Фестивалът е заключителен етап от изпълнението на иновативен проект: „Детето и фолклорът — ценности и традиции “ по Национална програма на МОН „Хубаво е в детската градина“
Място на провеждане: ДГ „Славейче“, гр. Видин, ул. „Горазд“ 36
Дрескод: „Национална носия“
Партниращи организации: Община Видин, РУО – Видин, Общински фонд Читалища, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“
Детската градина е първото звено в образователната система, имащо фундаментално значение за социалното и личностно развитие на човешкото същество. Тя е институция, призвана да откликва първа на промените в обществото, да създаде условия и възможности за социализация на децата и за изграждане на морални и културни ценности, определящи поведението на детето в демократичното общество. Съвременното дете е заобиколено от богата стимулираща среда, която изгражда типични черти на характера. Всяко дете има потребности от социални контакти за опознаване и разбиране на своята родова принадлежност, на традициите и обичаите, съхранили българският дух и народност. Детската градина може да изпълнява ефективно своята социална мисия само ако отговоря адекватно на новите обществени потребности, свързани с подготовката на децата като бъдещи граждани, които да пренасят, съхраняват и доразвият всичко ценно, натрупано от предходните поколения и да изградят един по-добър свой свят.
Предучилищната възраст е подходящото време за формиране на интерес и приобщаване на децата към българските народни обичаи и традиции и към българското народно творчество, а чрез тях и възпитаване на чувство на любов и привързаност към семейство, роден дом и Родина. Творчеството на народа ни винаги е било едно от основните средства за възпитание и естетическо въздействие. Приобщаването на децата към българския бит и душевност поставя основите за формиране на национална идентификация. Възможност за засилване на интереса и усвояване на нови знания и умения в една нестандартна и емоционална форма предоставят някои по-рядко използвани изобразителни техники от областта на приложно-декоративните изкуства в комбинация с интегриране на традиционните със съвременни педагогически подходи и организация на работа.
Такъв интерактивен технологичен модел екипът на Детска градина „Славейче“ реализира посредством иновативен проект „Детето и фолклорът – ценности и традиции“. По проекта са обособени 5 ателиета – творчески работилнички:
- „Керамични съдове”;
- „Седянка”;
- „Обредни хлябове”;
- „Фолклорни кукли”;
- „Народни танци и игри”.
Ателиетата са ориентирани към свободното време на децата и се провеждат извън времето на основната форма на педагогическо взаимодействие - педагогическата ситуация. Всяко ателие се ръководи от двама учители, който по график, извън своята смяна работят в своето ателие с децата.
По проекта децата посетиха етнографска изложба в музей „Кръстатата казарма“, свързана с миналото на град Видин, където се запознаха с предмети от бита на българина през вековете, с предмети на приложното народно творчество. Беше организирана среща на децата с Ансамбъл за народни песни и танци „Дунав“, град Видин, където децата се запознаха с народните инструменти, народни носии, хора и песни.
За поставяне на децата в постоянен контакт с народното творчество бе организирана битова стая „Старото огнище“, защото около огнището се събират поколения на празници, на седенки, на раздумка, то е символ на семейна топлина и родова общност. „Старото огнище“ е с много интересна старинна визия, защото събира типични за родния край тъкани, дървени и медни съдове, оръдия на труда, ръкоделия.
В тази битова стая бе събрана регионалната култура, което е свързващо звено между човека и природата, историята на родния край и традициите, обичаите, нравите.
„Старото огнище“ като концепция, интериорна организация и педагогическа практика съответства на най-модерните педагогически концепции за възпитателната работа в детската градина. Тя дава методически възможности за естетическо възпитание на децата със средствата на народното декоративно – приложно изкуство.
Като заключителен етап от изпълнението на този иновативен проект „Детето и фолклорът — ценности и традиции “ е Детски фестивал „Славеево изворче“, където ще бъдат представени творческите и иновативни практико-приложни зони: ателиета – работилнички. Като част от Детски фестивал „Славеево изворче“ е и изложбата на произведения от приложно декоративната дейност на децата по проекта, ситуирана в шатрите — ателиета–работилнички.
Идеята на Детска градина „Славейче“ е проектът „Детето и фолклорът – ценности и традиции“ да реализираме всяка година, превръщайки го в традиция.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text