site.btaОА Стара Загора: Областният управител Методи Марков председателства втората работна среща на Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна възраст
В Областна администрация се състоя втора работна среща на участниците в Координационния център, създаден със заповед на Областния управител и свързан с работата по обхващането и задържането на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование. Срещата-дискусия бе председателствана от областния управител Методи Марков. По покана на г-н Марков гост на форума беше Красимир Вълчев, бивш министър на образованието, зам.-председател на Образователната комисия в 50-то Народно събрание и депутат в 51-то НС.
На срещата присъстваха също Петя Чакърова, директор на РССП Стара Загора, началникът на РУО-Стара Загора Милена Йолдова и Боряна Карамихова, юрист в РУО, Младен Кънчев, представител ОД МВР Стара Загора, директорите на всички ДСП от областта, Йордан Йорданов, представител на „Инспекция по труда“ Стара Загора и Ганчо Илиев, изпълнителен директор на СНЦ „Свят без граници“.
Целта на срещата-дискусия беше да се обмислят и направят конкретни предложения за повишаване на реалната ефективност от работата по Механизма, както и предложения за законодателни промени, за да може да функционира той още по-пълноценно.
В оживената дискусия изпъкнаха следните акценти: актуален ли е казусът „Парите следват ученика“ или следва да претърпи промени, водещата роля на кметовете на малките населени места за проследяване на вътрешната миграция, нуждата от актуализация на цялата система за контрол и оповестяване. Бе дискутирано също коя е първата контролираща инстанция – семейството или училището, слабо работещи санкции за родителите, които не изпращат децата си в училище, както и възможностите за качествено повишаване на нивото на десегрегация. Липсата на психолози в детските градини и училищата в малките населени места, назначаването на достатъчно медиатори от ромски произход, затрудненият контрол върху напускащите родители с деца сухопътните граници, също бяха сред дискутираните теми.
„Механизмът трябва да има вътрешна енергия, за да съществува териториална отговорност навсякъде, както е при Вас, за да се вменят задължения и да се напомня за изпълнението им и да се оказва нужния контрол“, обърна се към присъстващите Красимир Вълчев. „Поздравявам Вас и Областния управител, че вниквате в замисъла на Механизма и се стараете на практика да повишите ефективността му“, допълни той.
Г-н Вълчев смята, че въпреки че сме изправени пред нови предизвикателства за обхващане на децата в училищата, акцентът трябва да пада към предучилищна възраст, към работата със семействата и поставянето на справедливи и навременни санкции на директори на училища, които не подават информация към системата за присъствие на учениците.
„Факт е, че да се направи оценка за качеството на работа на едно училище е много трудно. Трудно се измерва нематериален продукт. Той е и проекция на това какви деца учат там. Едно е да работиш с ученици, които не знаят български, друго е с деца, които са мотивирани да учат, а родителите им ги подкрепят. Въпреки всички трудности, цифрите сочат, че все по-голям брой деца от малцинствени групи завършват 10 клас, раждаемостта спада, а хората се стремят към по-добър бит”
От направените проверки през последния месец е ясно, че няма съществен напредък при актуализиране статуса на 1 400 деца със статут “в чужбина” по отношение на пребиваването им в страната. Влизането на България в Шенген ще постави нови предизвикателства пред реализирането му.
/СТГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text