site.btaАдминистративен съд – Шумен потвърди Решение № 141 от 30.10.2023г. на Общинска избирателна комисия – Нови Пазар
Административен съд – Шумен потвърди Решение № 141 от 30.10.2023г. на Общинска избирателна комисия – Нови Пазар
Със свое решение от 14.11.2023г. по дело № 289/2023г. Административен съд потвърди Решение № 141 от 30.10.2023г. на Общинска избирателна комисия – Нови Пазар, с което е обявен избран за кмет на кметство с. Стан, община Нови Пазар, област Шумен, В.Г.Д., кандидат за кмет, издигнат от КП „БСП за България“.
Съдът е отклонил като неоснователно твърдението на Н.М.Г. – кандидат за кмет на кметство с. Стан, Община Нови Пазар, че незаконосъобразно е извършено дописване в избирателните списъци на две конкретни лица, притежаващи адресни регистрации в селото, без съгласието на собствениците на имотите. От постъпилите от Общинска администрация– Нови Пазар писмени доказателства съдът е установил, противно на соченото от жалбоподателя, че лицата А.Г.Й. и Й.Р.Й. са вписани в избирателния списък за с. Стан по постоянен адрес, адресната регистрация е от 06.03.2017г., като е приложена Декларация за съгласие от собственика на недвижимия имот в с. Стан – Г.А.
Съдебният състав е посочил също, че оплакването, свързано с неправилната адресна регистрация касае предходна, различна административна процедура и не може да доведе до недействителност на гласа на лице, което е адресно регистрирано в съответното кметство. Защитата срещу неправилно адресно регистрирани лица са извършва по реда и условията на раздел III от глава IV на Закона за гражданската регистрация, като отказът за заличаване, вписване или дописване в избирателния списък се съобщава на заявителя незабавно и може да се обжалва пред съответния административен съд, което в случая не е било сторено и с извършване на действието, съответно с изтичане на сроковете за неговото обжалване, се препятства възможността същото да бъде оспорвано на един по-късен етап от изборния процес.
За неоснователно е недоказано е възприето и второто нарушение, сочено от жалбоподателя, изразяващо се в упражнен психологически натиск върху гласоподавателите и членовете на СИК. Решаващият състав е посочил, че по делото не е установено органи на полицията и на ОИК да са демонстрирали сила и натиск върху избора на хората, като в самата жалба също липсва конкретика в какво са се изразявали твърдените действия. В мотивите си съдът е приел, че не е доказано някой да е възпрепятствал достъпа на лица с избирателни права до изборните помещения, въпреки показанията за затворена врата на изборната секция и забавянето в процеса на гласуване, следствие на бавната работа на член на СИК, поради което съдът е отхвърлил този довод, като невлияещ по никакъв начин върху изборните резултати.
Решението на Административен съд – Шумен решение може да бъде оспорено с касационна жалба пред Върховен административен съд на Република България- гр.София в срок до 7 (седем) дни от обявяването му.
/ВМ/
news.modal.header
news.modal.text