site.btaОбластна администрация Русе: В Русе отбелязаха 81-ата годишнина от спасяването на българските евреи
С възпоменателна церемония днес в Русе беше отбелязана 81-ата годишнина от спасяването на българските евреи. Инициативата бе организирана от Регионалната организация на евреите /РОЕ/ „Шалом“ с председател Панайот Тотев, а сред присъстващите бяха заместник областният управител Георги Георгиев, кметът Пенчо Милков, председателят на Общинския съвет академик Христо Белоев, както и директорът на Историческия музей в Бяла д-р Иво Жейнов. По предложение на Георгиев в небето полетяха десетки бели балони в знак на почит към хората, които в опасните години на Втората световна война защитават евреите от ешелоните на смъртта. „Това е едно от най-значимите събития в съвременната история на България“, каза Георгиев и посочи, че то е пример за силата на гражданското общество в страната ни. „В контекста на съвременните предизвикателства ние имаме моралния ангажимент да помним, но и да предаваме спомена за героизма и доблестта на хилядите наши съграждани, сред които редица държавници и представители на Българската православна църква, които дори за миг не се поколебаха в решението да рискуват собствения си живот в името на това да се противопоставят на ужасяващата реалност и да съхранят живота на своите приятели. Подобни постъпки са в основата на израстването ни като нация, те полагат устоите на демокрацията и са гарант, че когато сме заедно можем да се справим с всяко предизвикателство“, допълни още заместник областният управител.
От своя страна кметът Милков отправи апел да помним и предаваме колко страшно нещо е войната. „Децата трябва да чуват всяка година и по всеки повод, че войната е най-страшното нещо, което може да се случи и то не просто като думи, а да се разказват конкретни истории“ каза кметът на Община Русе. Според него сред най-важните уроци, които днес си припомняме е, че винаги трябва да постъпваме съобразно човешките принципи и да не загубваме достойнството си.
Д-р Жейнов пък припомни ролята на русенските граждани, помогнали на отделни представители на еврейската общност.
Прочувствено слово произнесе и заместник-председателят на РОЕ „Шалом“ в Русе Стела Дионисиева, която разказа историята на своята баба Естер и благодари на всички, които не са прегърнали фашизма и не са забравили човечността си. „Имало едно време едно обикновено момиче, родено в град Лом в далечната 1927 г. С нищо не било по-различно от обикновените момичета на нейната възраст, освен, че се казвала Естер. Знаела, че е еврейка, но за нея нямало значение, тъй като живеела спокойно сред своите връстници – българи, турци, цигани. Ходела на училище, помагала в семейството с домакинската работа и била спокойна в тихото дунавско градче“, с тези думи Дионисиева започна обръщението си към присъстващите. Тя припомни много трагични моменти от случващото се в живота на баба си и отбеляза ролята на Българския червен кръст в онези тежки години.
По традиция церемонията завърши с едноминутно мълчание и поднасяне на цветя пред паметника на жертвите на Холокоста в града, който бе издигнат през 2018-а. Той е изграден със средства на организацията и с дарения на израелски фирми. Проектът бе предоставен безвъзмездно от русенския архитект Цвети Русинов.
Припомняме, че с Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г. е избрана датата 10 март, заради така наречената „Кюстендилска акция“ от 1943 г. Тогава с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български митрополити е поставено пред управляващите искането да се противопоставят на готвеното депортиране на български евреи в нацистките концентрационни лагери. Не трябва да се подценява и изключителната роля на цар Борис III за спасяването на българските евреи. След 1943 г. всичките близо 50 000 български евреи са спасени, което е уникален случай във Втората световна война. В България еврейската общност в края на Втората световна война е по-многобройна отколкото преди началото на войната. За съжаление страната ни не е била в позиция да спре депортацията на над 11 000 евреи от Северна Гърция и части от Югославия, които са били под германска юрисдикция.
През 2018-а, когато председател на дружеството бе Роза Ишах, екип от Областна администрация – Русе реализира редица събития, посветени на приноса на България в спасяването на евреите от Холокоста. В рамките на няколко месеца в различни населени места от региона се проведоха документални изложби и редица беседи за значението на хуманността и ролята на българската държава и народ за спасяването на евреите. От Областната управа в Русе бе реализирана и информационна кампания по случай изграждането на уникалния по рода си в цял свят мемориал „Стената на българските праведници“, който беше открит през юни 2021-а година в столичното 134-то училище с изучаване на иврит „Димчо Дебелянов“. Той е посветен на 20-те смели българи, записани със златни букви в книгата на хуманността на Световния център за възпоменание на Холокоста „Яд ВaШeм“. Идейният замисъл на проекта и неговото финансиране са на Роман Стоянов, основател на Българо-еврейски културен институт, потомък на българския „праведник на света“ Младен Иванов, който дава подслон на множество евреи в онези мрачни години и доказва, че човечността е жива.
/ХЯ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text