site.btaРЦПППО – Разград: Урок за паметта, преклонението и традициите проведоха учениците със СОП в ПГ ХТБТ „Мария Кюри“ в Разград
Урок за паметта, преклонението и традициите проведоха учениците със СОП в ПГ ХТБТ „Мария Кюри“ гр. Разград, подпомагани от Регионален център – Разград. С презентация за живота и делото, със заветите и посланията на Васил Левски започна денят посветен на Апостола на свободата. Станислав прочете пред учениците в групата стихотворението на Христо Ботев „Обесването на Васил Левски“, като част от Националната инициатива, посветена на годишнината от гибелта на Апостола.
Голям емоционален заряд предизвика изложбата на библиотечни материали от фонда на Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев” – „Васил Левски – 151 години безсмъртие“.
Учениците разгледаха произведения на изобразителното изкуство, печатни творби, снимки, карти, исторически документи и изследвания, художествена литература, енциклопедии и албуми, броеве на вестници, в които са поместени статии за Апостола.
В урока се акцентира върху живота и делото на Левски по изграждането и укрепването на мрежата от революционни комитети. Работа в посока опресняване на историческата памет, засилване на националната гордост, че историята трябва да се разглежда като стабилна основа за изграждане на национално самосъзнание, което е от изключителна важност за просперитета на един народ. Преклонение и дълбок поклон пред подвига и саможертвата на Апостола на свободата!
Групата посети изложба, представяща жените в обществото на Регионалния исторически музей – Русе, показана в къщата музей „Анание Явашов“ С дузина постери и още толкова кукли манекени, с умалени копия на костюми от фонда на музея в крайдунавския град авторите илюстрират промените в живота на българските жени от края на ХІХ до средата на ХХ в.
В Етнографския музей участваха в Детска работилница за изработване на мартеници. Запознаха се с различни техники за направа на мартеници. От предложените няколко варианта, групата са спря на традиционната – с усукване на конците. Всеки участник получи свитък с легенда за мартеницата.
Преклонение пред традицията от времето на хан Аспарух, когато той започнал да къса конци от бяло-червена нишка, връзвал ги на ръцете на войниците си и повтарял „Нишката, която ни свързва да не се прекъсва никога. Да сме здрави, да сме весели, да сме щастливи, да сме българи“… Бил ден първи, март, 681 година. Оттогава, бяло – червения конец е здравата нишка, която свързва българите по света в едно – да сме здрави, силни и щастливи.
Закир Хашимов – старши ресурсен учител
/СТГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text