site.btaОИЦ – Добрич: Европейско финансиране за устойчив риболов и опазване на биоразнообразието
Управляващият орган на Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 стартира прием на проектни предложения по процедура BG14MFPR001-1.007 „Специфично оборудване на риболовния кораб, дейности и иновации, целящи опазването на околната среда и на биоразнообразието“.
Бюджетът на процедурата е 4,8 млн. лв., който е насочен към трансформацията на риболовния сектор чрез селективност на уредите, нисковъглероден риболов, въвеждане на иновации и постигане на добро състояние на околната среда. Всичко това ще допринесе за постигане на целите на Европейския зелен пакт, Стратегията за биоразнообразие и Кръговата икономика.
Допустими кандидати са физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закони и са вписани в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенцията по вписванията. Те трябва да са собственици на риболовен/ни кораб/и или да имат правно основание за ползване за срок не по-малък от 7 години от датата на подаване на проектното предложение. Необходимо е да притежават валидно разрешително за извършване на стопански риболов, съгласно Закона за рибарството и аквакултурите; удостоверение за придобито право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми; и да са регистрирани в Регистъра на риболовните кораби на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. При инвестиции на борда на риболовния кораб, за който се кандидатства следва същият да е извършвал риболовни дейности в продължение на повече от 60 дни през двете календарни години, предхождащи годината на подаване на формуляра за кандидатстване.
Безвъзмездната финансова помощ за един проект е от 6 000 лв. до 200 000 лв. Съфинансирането е до 100% за риболовните кораби от дребномащабния крайбрежен риболов и за проекти за подобряване селективността на риболовните уреди от гледна точка на размер или видове, и до 50% за всички останали. Подпомагането по процедура не представлява държавна помощ.
Допустими за финансиране са разходи за селективни риболовни уреди с ниско въздействие върху рибните популации; иновации в риболова и на борда на корабите; нисковъглеродни техники за риболов; възобновяеми енергийни източници или инвестиции в енергийно ефективни инсталации; инсталации на борда на кораба на съоръжения за морски отпадъци; и др.
Процедурата е с три крайни срока за кандидатстване: първи краен срок до 16 март 2025 г.; втори краен срок до 15 април 2025 г.; трети краен срок до 15 май 2025 г.
Подаването на проектното предложение се извършва по електронен път чрез системата ИСУН 2020 единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg. Документите за кандидатстване са публикувани на следните интернет адреси: https://eumis2020.government.bg и www.eufunds.bg.
В помощ на кандидатите, екипът на Областен информационен център - Добрич е подготвил кратка презентация по процедурата, публикувана във Фейсбук страната на Центъра на следния линк: https://s.shopeee.com/V3Sr
ОИЦ – Добрич е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text