site.btaДирекция „Инспекция по труда“ Благоевград установи 4332 нарушения за първите четири месеца на 2024 г.
За първите четири месеца на 2024 г. Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище Благоевград (ДИТ Благоевград) извърши 903 бр. проверки за спазване на трудовото законодателство. Проверени са 877 бр. предприятия със зает персонал от 23 304 работници и служители. Констатираните нарушения са 4332 бр. От тях 2495 бр. се отнасят до осигуряването на здравословните и безопасни условия на труд. По осъществяването на трудовите правоотношения са констатирани 1818 бр. нарушения, от които по възникването им са установени 210 бр. По заплащането на труда са констатирани 278 бр. нарушения. За цитирания период са установени 86 лица, работещи без трудови договори.
За първите четири месеца на 2024 г. са съставени 149 бр. актове за установяване на административни нарушения.
От Инспекцията по труда напомнят, че писменият трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите, гарантира в най-пълна степен правата и на работещите, и на работодателите. Заедно с подписания от двете страни трудов договор се предоставя на работника и служителя копие от уведомлението, с което договорът е регистриран в НАП, както и длъжностна характеристика. Работодателят няма право да допуска до работното място работник преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор.
В случай че работодателят желае да провери уменията на работниците и служителите, той може да сключи с тях договор с клауза за срок на изпитване.
За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно.
През месец май 2024 г. в град Благоевград се състоя и регионалният форум за превенция на трудовия травматизъм. Той се проведе в рамките на националната кампания „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква.“, която Главната инспекция по труда организира с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика. В рамките на информационната кампания се провеждат регионални конференции с акцент върху безопасността и здравето при работа. Целта е на областно ниво заедно с представителите на социалните партньори и работодателите да се обсъдят проблемите, свързани с трудовия травматизъм, и да се повиши информираността за спазването на правилата за безопасност от страна на работодателите и работниците.
Повече информация за проведения форум в областния град е налична на https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13043
През периода инспекторите по труда от ДИТ Благоевград се включиха и в стартиралата през тази година информационна кампания в средните училища за повишаване информираността на младежите за техните трудови права и задължения, когато започват работа. Във фокуса на кампанията попадат учащите, защото те са бъдещи участници на пазара на труда, а културата на превенция се възпитава още в процеса на училищния етап на обучение. За целта бяха проведени информационни събития с младежите от Разложката професионална гимназия, Професионалната гимназия по транспорт в град Разлог, както и в Неврокопската професионална гимназия „Димитър Талев“ в град Гоце Делчев.
За четирите месеца на 2024 г. Инспекцията по труда в град Благоевград е предоставила 142 бр. разрешения за започване на работа на непълнолетни лица. За същия период на миналата година броят на предоставените разрешения е бил 109 бр.
Във връзка с наближаващата ваканция на учениците оттам напомнят, че непълнолетните лица работят при облекчени условия на труд. Те имат право на удължен отпуск от поне 26 дни. Работното време за тях е 35 часа седмично при петдневна работна седмица, за което следва да получават минимум минималната работна заплата. За тях е забранено полагането на извънреден и нощен труд. За лицата, ненавършили 16 г., нощен е трудът, положен от 20:00 ч. до 6:00 ч. сутринта.
Наемането на непълнолетни лица без разрешение от Инспекцията по труда се счита за престъпление. При установяване на такова нарушение контролните органи уведомяват Прокуратурата за стартиране на наказателно производство.
Инспекцията по труда обръща внимание на работещите, че при нарушаване на трудовите им права те трябва да подават сигнали своевременно, докато още са на работните си места, и да съдействат на контролните органи, което е гаранция за по-ефективно прилагане на закона. Сигнали могат да се подават на място във всяка регионална дирекция, по пощата, с куриер, през специалната форма за подаване на сигнали на сайта на Агенцията, чрез Системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление https://edelivery.egov.bg/ . Повече информация е публикувана в секцията „Административно обслужване“, рубрика „Център за административно обслужване“.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text