site.btaФинализирани са дейностите по проекта за развитие на минния туризъм в Община Мадан
Реализираните дейности и положителните резултати от изпълнението на проект „Устойчива екологично-културна валоризация на минни и кариерни обекти в трансграничния регион”/ „Sustainable eco-cultural valorization of mines and quarries sites in the cross-border area“, акроним: „Terra-Mine”, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ V-A Гърция - България” 2014-2020 г.“, бяха представени днес от ръководителя на проекта Бисер Курджиев пред местните и националните медии в Мадан и региона.
Основната цел на проекта е опазването и валоризирането на старите мини и кариери в гръцко-българския трансграничен регион за туристически цели, чрез засилване на сътрудничеството и повишаване на капацитета на местните заинтересовани страни и превръщането им от места на традиционните занаяти и професионална дейност в атрактивни и действащи места за посещение, както за местното население, така и за посетители.
Закритата минна изработка в град Мадан е трансформирана и обособена в подземен минен музей „Сполука“. На обекта са прокарани изработки /камери/, извършени са възстановителни и обезопасителни работи и е изградено подходящо осветление.
Проектът е уникален в сферата на минния туризъм, заяви кметът на Община Мадан Фахри Молайсенов. По думите му, подземният минен музей “Сполука” е единствен на Балканите. Цялото трасе е направено с релсов път, за да се използва рудничен транспорт за достигане до експонатите.
Помещенията в Кристална зала „Родопски кристал“ са ремонтирани и освежени, а всички експонати са подредени тематично и са специално осветени. Изградена е и рампа за хора със затруднено придвижване за по-лесен достъп до залата.
Според кмета на Община Мадан Фахри Молайсенов Кристалната зала “Родопски кристал” е единствена по своето естество в света.
По проекта са изпълнени още дейности, свързани с ремонт и рехабилитация на „Музей по минно дело и рудодобив” - Мадан, облагородяване на прилежащата територия в района на музейните съоръжения, обезопасяване на „Пещера Шаренка” и превръщането и в туристически обект.
Кметът на Община Мадан Фахри Молайсенов сподели, че замисълът на проекта е да провокира максимален брой туристи да посетят тези единствени по рода си атракционни места в града, които нямат аналог.
Този документ е създаден в рамките на проект „Устойчива екологично-културна валоризация на минни и кариерни обекти в трансграничния регион” („Terra-Mine“), който се осъществява с финансовата подкрепа на Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A “Гърция – България 2014 – 2020 г.“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и от национални фондове на страните, участващи в Програмата. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Община Мадан и при никакви обстоятелства не може да се счита, че отразява официалното становище на Европейския съюз, страните-участнички, Управляващия орган на Програмата и Съвместния секретариат.
/ХЯ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text