site.bta56-и Национален събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува”- Хасково
56 години община Хасково организира Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува”. Това е празник автентичното народно творчество, който съхранява отколешните български традиции. Тази година в Националния събор за народно творчество „Китна Тракия пее и танцува” ще участват 67 фолклорни групи и 41 индивидуални изпълнители. Участниците са от 26 общини и 47 населени места от цялата страна.
Съборът се провежда по традиция в парк „Кенана”. Изпълнителите се представят на две сцени. Конкурсната част на Събора е на 14 май 2022г. Началото е в 9.00 часа. Официалното откриване на „Китна Тракия пее и танцува“ ще бъде от 12.00 часа на първа сцена в парк „Кенана“. Специален гост на „Китна Тракия пее и танцува“ за откриването е една от най-обичаните млади народни певици в България Петя Панева, победител в „Гласът на България“ през 2021 г.
На първа сцена фолклорните групи и изпълнители ще бъдат оценявани от жури в състав: председател- акад. Милчо Василев- преподавател по дирижиране на народен оркестър, свирене в народен оркестър, академичен народен оркестър, инструментознание, методика на преподаване на духови народни инструменти. Членове на журито на първа сцена са: Иван Иванов – хореограф и художествен ръководител на Представителен ансамбъл за народни песни и танци „Китна Тракия“ и Розалина Гогова – етнограф .
На втора сцена участниците ще бъдат оценявани от жури с председател – доц. д-р Стефан Йорданов- хореограф на Академичен фолклорен ансамбъл към Академия за музикално танцово и изобразително изкуство, Пловдив. Членове на журито на втора сцена са: Фанка Койнарова – народна певица и преподавател по народно пеене и Диляна Пецова – етнограф от Регионален исторически музей - Хасково.
Община Хасково присъжда златен, сребърен и бронзов медал във всяка категория, както и дипломи за първо, второ и трето място. Всички участници получават грамоти за участие.
На 15 май 2022г. Националният събор „Китна Тракия пее и танцува“ очаква всички любители на българския фолклор отново в парк „Кенана“. Във втория ден програмата включва концерти на детски ансамбли за народни танци от област Хасково. Гостуват:
· Детски танцов състав "Хорищенче" и детско-юношески състав "Хорищенче", гр. Харманли с ръководител Галина Христова
· Детска група "Хорце" при НЧ "Заря-1957" с. Минерални бани
· Детски танцов състав "Гайтанче" към ОП "Детски и младежки център" гр. Димитровград с худ. ръководител Наташа Тянкова
· На сцената на „Китна Тракия пее и танцува“ ще излязат и любимците на хасковската публика:
· Танцов ансамбъл „Южняци“ с художествен ръководител Васко Димов
· Представителен танцов ансамбъл „Хасково“ с художествен ръководител Ана Димитрова
· Представителен танцов ансамбъл „Златна Тракия“ с художествен ръководител Златка Тимонова
· Детски танцов състав „Пъстрица“ с хореограф Иван Иванов
Концертите на детските ансамбли за народни песни и танци ще бъдат на втора сцена в парк „Кенана“ от 10,00 часа.
Веднага след тях е и кулминацията на празничния ден.
От 12,00 часа – концерт-спектакъл „Ние, българите!“ на специалните ни гости Ансамбъл „Чинари“. Няма българин, който да не се любува за изпълнителите на ансамбъл "Чинари"- талантливи и красиви млади хора, виртуозни изпълнители на традиционни и съвременни български танци, песни и инструментални мелодии.
Националният събор „Китна Тракия пее и танцува“ кани всички гости и жители на Хасково и на ГОЛЯМОТО ТРАКИЙСКО ХОРО, което ще се извие на поляната пред първа сцена от 13,30 часа в неделя. Да се хванем за ръце и да извием ГОЛЯМОТО ТРАКИЙСКО ХОРО заедно с Народен оркестър при община Хасково с ръководител Димчо Йорданов и солистите Фанка Койнарова и Росица Делева.
За да бъде незабравим Съборът „Китна Тракия пее и танцува“ община Хасково подготвя Кът за спомени- специално обособена част, декорирана с автентични предмети от тракийския бит, където всеки може да си направи снимка за спомен от Събора на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“.
За първи път на „Китна Тракия пее и танцува“ гостува Етно Базар „Наше село“. За да се потопите пълноценно в атмосферата на българския бит, община Хасково и Етно Базар „Наше село“ Ви предлагат среща с автентични и доказани майстори и участници във всички обособени зони на базара- занаяти, кулинария, фермерски базар и забавления.
В зоната на занаятите специално за гостите на „Китна Тракия пее и танцува“ дърворезба, плъстене на вълна, тъкане на килими, черги и грънчарство- занаяти, които ще се демонстрират на място. За по-любознателните са предвидени и специално обособени работилници към дюкянчетата, където лично ще могат да се опитат да изработят нещо с ръцете си.
Неизменна част от традиционните български етно-базари са и вкусните спомени от "едно време". Всеки гост и участник в „Китна Тракия пее и танцува“ ще има възможност са опита някое от специално подбраните кулинарни предложения на Етно базар "Наше Село" - гозби, приготвени на огън, дърпана баница на туч, сладки орехчета и прасковки, фунийки, тригуни, толумбички, жива боза и много други изкушения, приготвени по стари традиционни рецепти.
Естественото продължение на Кулинарната зона е Фермерският пазар с продукция на подбрани български ферми и производители, предлагащи продукти, създадени с внимание и запазили високото качество от миналото - мед, млечни и месни продукти, билки, подправки, сладка и други.
Община Хасково подкрепя мисията на „Наше село“ да съхраним българския дух и да запознаем малки и големи с изобилието на българския бит и култура.
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text