site.btaРусенският университет събра изследователи и практици от различни страни на своята 63-та годишна международна научна конференция
Русенският университет откри днес (25.10.2024) шестдесет и третото издание на своята годишна международна научна конференция. Събитието стартира в 14 часа в зала „Сименс“ с пленарна сесия, открита от председателя на Съюза на учените - Русе – акад. Христо Белоев и проф. д-р инж. Генчо Попов - ректор на Русенския университет.
В своето приветствие към участниците и гостите на конференцията професор Попов отбеляза, че Русенският университет винаги е бил място, където знанието и иновативните идеи се срещат и развиват, а във времена на динамични промени и глобални предизвикателства, науката и иновациите играят ключова роля за създаването на по-добро бъдеще. Изказвайки благодарности към Съюза на учените и пленарните докладчици, той подчерта, че Международната научна конференция на Русенския университет не е просто сбор от доклади и дискусии, а е място за сътрудничество, за генериране на нови партньорства и идеи.
Първият пленарен доклад бе представен от г-жа Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Преди началото на презентацията си г-жа Чобанова благодари за поканата за участие в конференцията и отбеляза, че е впечатлена от научните достижения на Русенския университет, от динамизма, с който кандидатства по европейски проекти и от ентусиазма и силата, с които студентите от университета се обучават и пътуват по програмата "Еразъм+" на ЕС.
Докладът на г-жа Чобанова бе на тема: “Стратегическата програма на Европейската комисия за периода 2024-2029 г. – научни изследвания, иновации и образование”. Акцент в него бяха плановете на Комисията за бъдещото финансиране на научни изследвания с фокус върху стратегическите приоритети, авангардните фундаментални научни изследвания и революционните иновации.
Интересен поглед върху съвременните предизвикателства и възможности в областта на изкуствения интелект (ИИ) и иновациите предложи в своя пленарен доклад Кристина Ескенази - председател на клъстера Health&Life Sciences България, която коментира и етичните аспекти на ИИ, екологичната отговорност на технологичните иновации и значението на иновационните екосистеми за успеха на нововъзникващите технологии.
Гости в пленарната програма бяха и проф. Антонио Гастератос декан на Инженерния факултет и директор на лабораторията по роботика и автоматизация в Тракийския университет „Демокрит“, Гърция, който коментира нарастващата роля на безпилотните летателни апарати (БЛА) в различни области на приложение, подчертавайки тяхното трансформиращо въздействие в индустриите, както и г-н Румен Стоименов - ръководител на Европейския център за иновации в сградните технологии на Siemens България, който представи възможностите и предизвикателствата на индустриалната метавселена в контекста на концепция за всеобхватен дигитален свят.
Пленарните докладчици бяха удостоени за своите разработки с Кристален приз и диплома от председателя на Съюза на учените - Русе - академик Христо Белоев и ректора на Русенския университет проф. д-р Генчо Попов.
Организаторите на събитието – Русенската Алма Матер и Съюза на учените – Русе и тази година не изневериха на традицията, предлагайки широк спектър от тематични области, отговарящи на мултидисциплинарния изследователски профил на Университета.
Международната конференция има 30 обособени тематични секции и се провежда в трите града поетапно (Русе -25.-26.10.2024г., Силистра 18.10.2024, Разград 08-09.11.20204).
На форума авторите обсъждаха своите виждания в следните изследователски области и теми: Земеделска техника и технологии; Аграрни науки и ветеринарна медицина; Ремонт и надеждност; Топлотехника, хидро- и пневмотехника; Екология и опазване на околната среда; Промишлен дизайн; Педагогика; Психология и методика на обучението; Филология; Технически науки; Химични технологии; Биотехнологии и хранителни технологии; Механика и машиностроителни технологии; Електротехника, електроника и автоматика; Комуникационна и компютърна техника; Транспорт и машинознание; Устойчиви и интелигентни транспортни системи, технологии и логистика; Икономика и мениджмънт; Европеистика и международна сигурност; Математика, информатика и физика; Образование - изследвания и иновации; Педагогика и психология; История, етнология и фолклор; Езикознание, литературознание и изкуствознание; Промоция на здраве; Социални дейности; Медицински и клинико-диагностични дeйности; Здравни грижи; Правни науки; Национална сигурност; Качество на висшето образование.
Председатели на конференцията са: проф. д-р инж. Генчо Попов - Ректор на Русенския университет и акад. Христо Белоев - Председател на Съюза на учените – Русе, научен секретар е доц. д-р Десислава Атанасова – зам.-ректор по научноизследователската дейност на Русенския университет.
/СТГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text