site.btaОбластна администрация Русе: Инициативата ,,Заедно да спасим децата и Русе от дрогата“ вече разширява обхвата си и променя името си на „НЕзависими от зависимости“
Поради лесното пренасяне и укриване напоследък има ръст на употребата на синтетични наркотици. Това заяви началникът на сектор в териториалната дирекция на Агенция „Митници“ в Русе Десислав Митев по време на днешното представяне на дейностите на инициативата „Заедно да спасим децата и Русе от дрогата“, която вече разширява обхвата си и сменя името си на „Независими от зависимости“. Митев добави, че в кратък период са регистрирани над 3,5 килограма метамфетамин, над 1 тон коноп и повече от 358 килограма марихуана, открити в над 50 тайника. Заловен е още над половин тон хероин и над 70 килограма екстази. Тенденцията през последните две години е повечето задържания да са на вход в страната на северната граница, насочени към страни от Близкия Изток, отчете още Митев. „Изключително малко количество от фентанила, например, което може да се пренесе в джоба на човек, може да стигне за един квартал или за цял град като Русе“, добави той.
Началникът на отделението за лечение на зависимости в Центъра за психично здраве в Русе доктор Станислав Иванов добави, че напоследък се наблюдава все по-честа употреба под различна форма на фентанила, за сметка на намаления прием на хероина. Понижава се и възрастовата граница на употребяващите подобни вещества. „Даже тестовете не могат да го уловят, които правим за текущ мониторинг за наличие на вещества“, отчете д-р Иванов. По думите му приемът на синтетичните наркотици се отразява както на психиката на зависимия, така и на различни вътрешни органи. „Пациентите, употребили дизайнерски дроги, попадат при нас в Спешното отделение под формата на анорексия, чернодробни заболявания и др. Голяма част от хората изобщо не могат да бъдат спасени. Тази дизайнерска дрога действа изключително бързо, на клетъчно ниво. Не само полевите тестове, а и тези при нас понякога излизат отрицателни. В последния случай, започнаха разговори с психолог и едва на третия път хващаме, че едно момиче от елитна гимназия в Русе е употребило наркотик. Транспортирахме го веднага в София, но не успяхме да го спасим“, заяви по този повод административният директор на Университетска болница „Медика“ – Русе Алисе Муртезова. Тя добави, че резултатите от превантивната дейност на Инициативата може да са още по-добри, ако всички институции, родителите, самите деца и цялото общество работят заедно за решаването на тези проблеми. Румен Николаев, който е идеен инициатор на Инициативата, заяви, че тя обхваща вече различни дейности по превенция и срещу много други зависимости и посочи, че една от целите е да се обхванат повече млади хора. „Всеки месец трябва да има различни събития в училищата, за да не излиза темата от дневния ред на обществото“, каза още той. Ще бъде обявен конкурс за плакат с новото име на Инициативата. Конкурс и награди ще има и за инициативите на русенските училища, които ще ангажират с различна тематика и насока ученици и се очаква да срещнат подкрепа на училищните ръководства и на родителите. Николаев за пореден път заяви, че участниците в Инициативата – РУО, РЗИ, БЧК, Общински младежки дом, вече две години работят безвъзмездно, в интерес на подрастващите. Разширяването на тематиката се налага от реалностите, растящата злоупотреба с алкохол, с тютюневи изделия, вейпове и райски газ. Идейният инициатор на „НЕзависими от зависимости“ се обърна към председателя на общинския съвет академик Христо Белоев и областния управител Драгомир Драганов да се ревизира разполагането на заведения за хазарт и различни игрални зали за залози, завзели центъра на Русе и района на Русенския университет. Николаев прикани за по-голям интерес и активност към Фейсбук страницата на инициативата, където се отразяват всички събития и инициативи, които са провеждани за тези две години.
Областният управител на Русе Драгомир Драганов обърна внимание на значението на контрола, дисциплината и възпитанието в семейството. Затова той призова за ангажиране на повече родители в Инициативата. В тази връзка председателят на Общинския съвет в Русе акад. Христо Белоев коментира, че е важно да се работи внимателно, за да се стигне до родителите и до децата по подходящ начин. „Много ясно трябва да се покаже вредата от наркотиците и начините за противодействие на употребата им особено сред подрастващите“, каза още той. Заместник-кметът на Русе по социални дейности, здравеопазване и транспорт Димитър Недев заяви, че всички институции заедно с родителите трябва да са непримирими към проблема и да реагират при първите симптоми у децата. „Инициативата трябва да стигне до всеки един ученик, родител и до всеки член на обществото“, сподели още той. Заместник-кметът на Русе по образование и култура Енчо Енчев се обърна към производителите и разпространители на наркотиците с думите: „Ние ви търсим, ще ви намерим, ще получите заслуженото и в един момент ще прецените, че не си е струвало всичко това“. Той призова децата да се обръщат навреме към специалисти и родители при възникнали проблеми, като посочи множество извънучебни форми като спорт, танци, пеене и други, в които могат да насочат енергията си, вместо в търсене на забавление чрез наркотици и алкохол.
Началникът на Регионалното управление на образованието в Русе д-р Росица Георгиева отчете, че Инициативата през последните две години е обхванала всички образователни институции в областта. Тя добави, че дори самите деца в различни училища вече събират идеи за популяризирането на проблема и начините за превенция. „Това, което правим, е в името на децата“, каза тя.
/ХЯ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text