site.btaМКБТХ – Сливен проведе дискусионен форум със студенти по повод 18-ти октомври – Европейския ден за борба с трафика на хора
По повод 18-ти октомври – Европейския ден за борба с трафика на хора, Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ), гр. Сливен проведе дискусионен форум на тема „Противодействие на трафика на хора и превенция на рисково поведение при малолетни и непълнолетни лица”, със студенти втори курс, специалност „Педагогика” в Технически университет – София, Инженерно-педагогически факултет – Сливен, в рамките на дисциплина „Методи за работа с деца и младежи в риск”, под ръководството на доц. д-р Марлена Данева.
На 16-ти и 17-ти октомври 2024 г., Владимир Друмев, секретар на МКБТХ – Сливен, запозна студентите с актуалните тенденции при трафика на хора и методите на въвличане в престъплението, като акцентира върху проблемите свързани със сексуалната експлоатация и рисковите ситуации, в които попадат деца в социални мрежи, чатове и приложения за запознанства. Постави се фокус върху вътрешния трафик на хора, който се случва в рамките на България и малолетни и непълнолетни лица са в голяма уязвимост да станат жертви, в следствие на рискови поведения в реална и дигитална среда.
Беше представена работата на МКБТХ – Сливен по линия засилване ролята на родителите в процеса на превенция и противодействие на трафика на хора, както и върху комуникацията „родители-училище-институции” и важността на добрата координация и сигнализиране при наличието на рискови ситуации.
Всички студенти получиха специализиран наръчник „Младите хора между виртуалното и реалното”, предоставен на МКБТХ – Сливен от Национален център за безопасен интернет, както и превенционни материали с Националната телефонна линия за борба с трафика на хора – 080020100, предоставени на МКБТХ – Сливен от А21 България.
В следствие на ползотворния работен процес между МКБТХ – Сливен и академичната общност в Инженерно-педагогически факултет – Сливен, на 25-ти и 29-ти октомври 2024 г. ще продължат дискусиите със студенти по проблемите, свързани с трафика на хора.
Трафикът на хора е престъпление, което грубо нарушава човешките права и поставя десетки мъже, жени и деца в зависимост, страх и жестока експлоатация. По официални данни, между 100 и 200 български граждани годишно стават жертва на трафик на хора с цел насилствена проституция, принудителен труд, просия, джебчийство и други форми на експлоатация. Все повече чужди граждани търсят възможности за работа в страната и рискуват да попаднат в престъпна схема. А това са само видимите измерения на престъплението.
С цел да се повиши обществената информираност и чувствителност към проблема, от 2007 г. европейската общност отбелязва Деня за борба с трафика на хора на 18-ти октомври с различни инициативи, организирани в държавите членки на Европейския съюз.
/СТГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text