site.btaОбщина Варна: Започват аварийно-възстановителните работи в засегнатите части на града
В най-кратки срокове да започнат аварийно-възстановителните работи в най-засегнатите участъци от пътната инфраструктура вследствие на проливните дъждове тази седмица. Това решиха на сутрешното си заседание членовете на Общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия.
Сред приоритетните аварийно-възстановителни дейности са извозване на струпаните земни маси и отломки от асфалт, ремонт на компрометираните пътни настилки, почистване на шахтите и продължаваща резитба на сухи клони. Решетката на Шокъровия канал е била отнесена в морето и при първа възможност ще бъде извадена, за да не се оттичат отпадъци във водите.
Членовете на щаба гласуваха план за действие, който включва писмено искане до Камарата на строителите за определяне на единични цени за конкретни дейности. Ще бъде сключено споразумение с пътностроителните фирми, включени в Общинския план за защита на населението на Община Варна при бедствия и аварии. Ще бъдат привлечени и други компании, които имат ресурс за действие в подобни ситуации. Ще бъдат създадени работни групи с представители на фирмите, на районните администрации и кметствата за определяне вида и обема на необходимите аварийни ремонти. Дейностите предстои да бъдат остойностени по подадените от строителната камара цени.
От докладите на районните кметства и селата в Община Варна стана ясно, че най-засегната е северната част от район „Приморски“, където по данни на НИМХ са паднали 80 л./кв. м дъжд. Отнесена асфалтова настилка и натрупване на наноси има в кв. „Виница“ и КК „Св. Св. Константин и Елена“.
В район „Одесос“ има няколко места с натрупани наноси, пропадане на тротоари и настилки. По данни на районния кмет шахтите са проверени, продължава резитбата на сухи клони. В район „Младост“ е регистрирано натрупване на наноси и отпадъци на устието на канала към Варненското езеро в района на ж.п. линията и ул. „Девня“, които трябва да бъдат почистени, за да няма предпоставки за бъдещи наводнения.
По цялото протежение на улица „Прилеп“ шахтите са били запушени с инертни строителни материали. Тяхното почистване, както и на шахтите по всички улици, където текат ремонти, е ангажимент на фирмите-изпълнители.
В район „Владислав Варненцик“ най-сериозно е пострадала пътната настилка по ул. Петър Дертлиев, бул. „Трети март“, бул. „Св. Елена“, бул. „Константин и Фружин“. На много места има наноси и запушени шахти, тапи от отпадъци и земни маси на деретата. Необходими са действия за отводняване на автомобилния подлез към магистралата, въпреки че той е затворен за движение. В район „Аспарухово“ ситуацията е спокойна. По данни на районния кмет няма нужда от ангажиране на допълнителен ресурс там.
Селата на територията на община Варна също са изготвили доклади за нанесените при проливния дъжд щети. В с. Звездица е бил наводнен приземният етаж на сградата на кметството, има образувани бентове от земни и растителни маси в канавките, паднали клони и дървета, но без поражения по инфраструктурата.
В с. Константиново е отмита настилката от фрезован асфалт и чакъл на няколко улици, а в с. Каменар са възникнали проблеми с канализацията заради натрупаните наноси.
Следващото заседание на щаба ще включи и представители на пътноремонтните фирми. На него, след анализ на изготвените доклади и снимков материал, ще се вземе решение дали да бъде разширен обхватът на частичното бедствено положение.
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text