site.btaРЗИ – Смолян: Тестване в работнически колективи и сред гражданите за Световния ден за борба с хепатита
Хепатит В е предотвратим с ваксина при децата и възрастните, хепатит С е напълно лечим, ако се открие навреме – изследването и за двата е безплатно в РЗИ
По случай 28 юли, Световен ден за борба с хепатита, Регионална здравна инспекция – Смолян обявява кампания за изследване за наличието на инфекцията. Всеки работен ден от 29 юли до края на август, от 8:30 ч. до 14:00 ч., желаещите могат да се изследват анонимно и безплатно за хепатити В и С в медицинската лаборатория на инспекцията. Тестването е с кръв от пръста чрез бързи (имунохроматографски) тестове, предоставени по Националната програма за превенция и контрол на вирусните хепатити (2021 – 2025 г.)
До средата на август инициативата ще обхване и големи колективи от производствени предприятия в Смолян и Чепеларе – „ЕМЕ“ АД, „Гамакабел“ АД, „Алба текс“ ЕООД и „Амер Спортс“ ЕООД . Служителите ще имат възможност на място да установят своя статус за двата вида хепатит, както и за ХИВ/СПИН и сифилис. РЗИ ще проведе и информационна акция относно начините за заразяване и рисковете, свързани с различните вирусни хепатити. Печатни материали ще бъдат предоставени на вниманието на гражданите във фоайето на институцията, лечебни заведения и други обществени места в Смолян и региона.
Инициативата на здравната инспекция е част от националното отбелязване на Световния ден за борба с хепатита, което тази година ще премине под мотото „Време е за действие“. Акцентът е върху насърчаването на гражданите да се информират и възползват от широко достъпните в България възможности за изследване, ранно диагностициране и безплатно лечение на хепатита. Към настоящия момент в нашата страна се осигуряват изследвания на всеки пет години с направление от личния лекар: за хепатит В и С за хората на възраст между 40 и 60 години и на нивата на чернодробните ензими АСАТ и АЛАТ – за лицата между 20 и 60 години. У нас всички бременни жени вече имат право на безплатно тестване и за двата вида хепатит.
За периода 2018 г. – 2023 г. в област Смолян най-често срещан е хепатит А, „болестта на мръсните ръце“. През 2018 г. установените с инфекцията лица са 25, за следващите години те са единични. За предходните пет години случаите на хепатити В и С също са единични, средногодишно по 2. За миналата година новите случаи на хепатит В са 3, при хора над 55 г., неимунизирани срещу заболяването.
През 2022 г. в световен мащаб хепатит B и хепатит C са причинили 1,3 милиона смъртни случая – 83% от хепатит B и 17% от хепатит C. Около 3 500 души умират от инфекции с тези вируси всеки ден – по 2 човека всяка минута. В Европейския регион на СЗО приблизително 10,6 милиона души живеят с хепатит B и 8,6 милиона с хепатит C, като повечето от тях не знаят за инфекцията си. Така те са с висок риск от развитие на тежко хронично чернодробно заболяване и продължават да разпространяват вируса.
Хепатитът е възпаление на черния дроб, което често се причинява от вирусна инфекция – основните вируси на хепатита са пет, типове A, B, C, D и E. При хепатити В и С има най-голяма опасност от хронично заболяване и те са най-честата инфекциозна причина за чернодробна цироза, загуба на чернодробна функция и рак на черния дроб.
Хепатит В е ДНК вирус, обикновено няма симптоми. Предава се по кръвен и сексуален път или при раждане от майка на дете. Хепатит С е РНК вирус и също може да протече без симптоми. Предава се основно по кръвен път, а ваксина за него все още не съществува. Задължителна ваксина за хепатит В се поставя на всяко новородено дете от 1992 г. насам още в родилния дом през първите 24 часа след раждането. Ваксина е достъпна и за възрастни от аптечната мрежа, най-често в комбинация срещу хепатит А, и може да бъде поставена от личния лекар.
Лечението на хепатит В и хепатит С в България е безплатно за всички здравноосигурени пациенти. При хепатит В много рядко може да настъпи излекуване на хроничната форма, но поддържащата терапия е изключително важна за спиране на увреждането на черния дроб, както и за ограничаване разпространението на инфекцията. Хепатит С се лекува успешно в рамките на 8-12 седмици.
Използвана е информация от интернет страниците на Световната здравна организация и Сдружение за борба с хепатита „ХепАктив“.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text