site.btaОбщина Стара Загора припомня какви са насоките за поведение и действия при различни бедствия и опасности
Телефон за спешни случаи: 112; Горещ телефон на Община Стара Загора: 0800 157 37
На официалния сайт на Община Стара Загора са публикувани правилата за поведение и действия при различни бедствия и опасности - https://www.starazagora.bg/bg/preventsiya-i-zashtita-pri-bedstviya. Припомняме част от тях, свързани с правилата за поведение при пожар:
- При пожар в дома Ви не губете самообладание. Не изпадайте в паника !
- Не започвайте сам да гасите без да сте подготвен и без да разполагате с гасителни средства.
- Незабавно уведомете тел. 112. Ако сте сам, повикайте на помощ съседите.
- Изведете деца, стари хора, напуснете горящото помещение, като затворите вратите и прозорците и чакайте помощ. Ползвайте само стълбището. Асансьорите са забранени при пожар.
- Ако пожарът е такъв, че не може да се излезе от сградата, най-добре е да се влезе в банята. Вратата се уплътнява и покрива с мокри кърпи или дрехи, а тялото се облива с вода, за да не се допусне прегряване на организма. Обадете се за местоположението си и изчакайте спасителните екипи да ви открият. Вземете телефон! Ако стълбището не е задимено – евакуирайте се по него, след като затворите врати и прозорци.
- Токсичните газове, отделящи се при пожар, запълват стълбището на осеметажен блок за 3 – 5 минути. Използвайте това време за напускане на сградата. Помнете, че дима от съвременната синтетика и пластмасите е силно отровен.
- Снабдете се с противопожарни уреди.
- Изключете електричеството преди да гасите с вода.
- При пожар трябва да се изключат: газта, електричеството, да се затворят вратите и прозорците.
- При преминаване през задимени пространства си сложете мокра кърпа на устата и носа и се движете ниско долу, близо до пода, където дима е по-малко. За преминаване покрай горящо помещение или огън наметнете главата си с плат. Най-добре мокър. Вдишайте дълбоко и задръжте дишането си.
- Най-честите причини за пожари в жилищните сгради са неизправните електрически инсталации, неправилното ползване на електрически и газови уреди, печки и неправилното боравене с открит огън.
ПРАВИЛА ЗА НЕДОПУСКАНЕ НА ПОЖАР:
- При напускане на дома си изключвайте електроуредите от контактите, загасете печките и осветлението. Затворете вратите между стаите.
- Не пушете в леглото.
- Не оставяйте печките без наблюдение. Не ползвайте бензин, нафта или спирт за разпалването им. Опасно е да спите в затворена стая с горяща печка. Възможно е от нея да излязат отровни газове, които няма да усетите в съня си. Задължително поставете негорима подложка с прагове от трите страни с размер 30 см отпред и по 20 см отстрани на уреда. Стабилно укрепете димоотводните тръби (кюнците).
- Изхвърлете старите и ненужни хартии, дрехи и други горими материали от стаите и терасите си. Освободете коридора си за евакуация при пожар.
- Обезопасете мястото, където палите кандила и свещи.
- Съхранявайте на определено място ел. фенерче и пожарогасители.
- Ремонтирайте и поставяйте нови електроинсталации с мисълта, че основната част от пожарите в жилищата са по причина на късо съединение в ел. инсталация.
- Използвайте само стандартни и изправни ел. уреди. Не сушете дрехи върху тях. Поставете ламарина под печката и на 80 см. около нея не поставяйте горими предмети. Не приближавайте отоплителните печки до леглата и мебелите си.
- Не превръщайте жилището си в склад за бензин, разредители и бутилки с пропан-бутан.
- Не ремонтирайте сами бойлерите си без да сте подготвен за това. Проверявайте редовно дали при нагряване на водата от механичния клапан прокапва вода. Това означава, че той е изправен
- Не използвайте в закрити помещения газови котлони с пропан-бутан без необходимите защити в тях. Основната част са без термозащити и са безопасни само при работа на открито.
- При палене на огън в двора изберете безопасно място – на повече от 5 м. от къщата или стопанските постройки. Не оставяйте огъня без наблюдение. Пригответе си за всеки случай кофа с вода до Вас.
- Ако дрехите пламнат, спри! Не тичай, така ще стане по лошо. Свали дрехите и ги остави на пода! Легни на пода! Търкаляй се! Това ще изгаси пламъците!
ГОРСКИ ПОЖАР:
Пожарът, възникнал в гората, можем да установим по необичайната миризма, поведението на животните или от шума, който се създава; от наличие на дим и падащи сажди или пламъци, ако е през нощта. Действията ни при пожар трябва да са следните:
- Определя се посоката на вятъра и се напуска районът, който ще попадне в обсега на пожара (вероятно обратно на посоката на вятъра).
- Съобщете за пожара в най-близкото населено място или горски дом.
- Ако сте блокирани от огъня, потърсете естествени препятствия - просеки, сечища или голи места. Използвайте водата, ако има наблизо воден басейн - намокрете дрехите и тялото си или се потопете в нея.
- Откритите части на тялото се покриват добре; към устата и носа се притиска намокрена кърпа или плат.
- Опитайте се сами да изгасите пожара, като използвате връхна дреха или сноп набързо начупени клони, с които удряйте пламъците. Ограничете пожара, като съберете сухите клони и листа по пътя на разпространение на горенето. Дрехите не се свалят - те поемат част от топлината. При действията си изхождайте от обстоятелствата, че пожарът се разпространява по-бързо по посоката на вятъра и по склон - от ниските части към върха.
/ХЯ/
news.modal.header
news.modal.text