site.btaДрагомир Драганов: Словото и делото на Ботев ни задължават да имаме активна гражданска позиция
С полагане на венци и цветя пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение русенци почетоха паметта на Ботев и падналите за свободата на България. Церемонията беше организирана от Община Русе, а нейното начало беше дадено с приемане на почетен караул от заместник-командира на Военно формирование 32420 майор Васил Славчев. Сред гостите на събитието бяха областният управител Драгомир Драганов и неговият заместник Георги Георгиев. Областният управител заяви, че днешният ден е ден на прослава на българския дух. „Словото и делото на Ботев са извор на вдъхновение в ежедневните ни битки с малодушието и примиренчеството. Те ни задължават да имаме активна гражданска позиция, да не скланяме главица пред мними идеали, да не бъдем кротки, когато някой поругава истината“, каза в словото си областният управител. „След броени минути ще притихнем, ще се чува единствено воят на сирените. Предстоят две минути, в които се надявам, че всеки от нас ще си отговори на въпроса какво за него е патриотизмът. Тук е и мястото да си припомним имената на Никола Обретенов, Върбан Господинов, Стефан Попдимитров, Иван Кръстев – все русенци, участвали в четата на Христо Ботев. Никой от тях не си позволи да бъде безразличен към настоящото“, заяви още Драганов.
„Колко от нас могат да кажат после отечеството си най-много обичам Вас на близките си хора. Когато намерим хора, които да го кажат, ние можем да намерим хора водачи, които да следваме, хора, за които отечеството е най-висша ценност, ценност над личния живот и този на близките. Денят не е празник, защото губим Ботев, но в душата на всеки един от нас остава една искра“, заяви от своя страна кметът на Община Русе Пенчо Милков. Той отправи апел на днешния ден всички високо да вдигнат българските знамена и да кажат стихотворението „На прощаване“.
Присъстващите имаха възможност да чуят стихотворението „Зов“ на Матей Шопкин, а точно в 12.00 часа цялата страна бе огласена от вой на сирени. Заупокойна молитва в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата на отечеството бе отслужена от Негово Преосвещенство Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит Негово Високопреосвещенство Наум и свещеници от Русенската света митрополия. „Преди 148 години един българин, християнин, намери една малка група свои съмишленици, последователи, които тръгнаха да обикалят земите, за да разпространяват евангелието на свободата, качиха се на един кораб, стигнаха българската земя и се изкачиха на най-високото място в Стара планина – на връх Вола, там където беше побит кръста на Христо Ботев. Онова, което беше причина за голготата на Христос и кръста на Христо Ботев беше желанието и на двамата за жертва. Паралелът не е случаен, ние трябва да сме напълно наясно, че жертвата, към която тръгна Христо Ботев и в него лице всички, за които си спомняме и молим, беше едно осмисляне на върховната жертва, която е на Христос, защото нищо друго не може да те мотивира, освен ако не видиш отвъд това, което се вижда“, каза Главиницкият епископ. „Когато Христо Ботев се обърна назад и погледна прозрението на Богочовека за човешкия род и цената на жертвата си даде сметка, че няма друг път, защото откакто човечеството съществува то е събрано около жертвата“, допълни той и отбеляза, че липсата на съпричастност към националните ни каузи и празници е липса на съпричастност към националните ни идеи, т.е. към погледа в бъдещето и поясни, че не трябва да изпадаме в будна кома. „Смисълът на нашата будност е да пазим това, което имаме, винаги“, сподели Негово Преосвещенство Макарий и отправи апел да обърнем гръб на екзистенциалния личен срам.
В церемонията участваха още деца от 13 младежки гвардейски отряд към Общинския младежки дом, както и Общинският духов оркестър с диригент Димчо Рубчев. Водещ на събитието беше актьорът от Драматичния театър „Сава Огнянов“ Борислав Апостолов. По традиция церемонията завърши с полагане на венци и цветя от институции, политически партии и граждани. Съгласно държавния протокол част от тях бяха положени от военнослужещи от Военно формирование 42520 в Щръклево. Водещият припомни и думи, посветени на Ботев от поетите Пейо Яворов и Георги Джагаров.
На церемонията присъстваха още общински съветници, началникът на Военното окръжие полковник Васил Петров, народни представители, както и редица представители на държавната и местната власт.
/ХЯ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text