site.btaОбластна администрация Русе: С хляб и сол във Ветово посрещнаха над 450 ученици, участващи в 39-ия национален поход „По пътя на четата на Таньо войвода“
По стара българска традиция с хляб и сол във Ветово посрещнаха над 450 ученици, участващи в 39-ия национален поход „По пътя на четата на Таньо войвода“. Млади мъже и жени в народни носии поздравиха участниците във възстановката на историческите събития. Инициативата бе организирана от културно-просветно дружество „Родно Лудогорие“ с председател д-р Анатоли Кънев. Гости на честването бяха областният управител Драгомир Драганов, двамата заместник-кметове на Община Ветово Нермин Кязимова и Венцислав Чавдаров, председателят на местния Общински съвет Бюлент Салимов, както и началникът на Военното окръжие в Русе полковник Васил Петров. „Не спирайте да учите децата ни да пазят свободата, да градят с разум и достойнство, отговорно и вдъхновено бъдещето на България, отстоявайки независимостта и равнопоставеността ѝ на европейската карта. Делото на Таньо войвода и неговите храбри четници ще остане завинаги мерило за зрелостта на българския народ. И днес патриотичното възпитание трябва да продължи да е съществен елемент от стремежа ни към утвърждаването на демократични принципи в обществото“, каза в обръщението си Драганов. Областният управител посочи още, че инициативата е ярък пример за родолюбие пред подрастващите, защото тя възвисява спомена за дълг и патриотизъм, водили нашите предци в борбите за национално освобождение и обединение.
От своя страна д-р Анатоли Кънев изрази благодарност лично към кмета на Община Ветово д-р Мехмед Мехмед за създадената отлична организация за протичането на събитието в града, където е живял знаменосецът на четата Велко Тишев. В похода се бяха включили и негови роднини. „Благодаря на д-р Мехмед Мехмед и ръководството на Общината за това, което правят за нас всяка година. Дано този пример е заразителен“, каза председателят на културно-просветно дружество „Родно Лудогорие“. Той призова да помним историята си и да се учим от примерите на героизъм. „Ако ги нямаше Ботев и Таньо войвода, ако ги нямаше хилядите патриоти, загинали за свободата, днес нямаше да живеем в свободна България и затова винаги ще се прекланяме пред паметта на тези, на които дължим да ни има“, сподели още той. „Важно е обаче не откъде, а накъде сме тръгнали. Ние тук сме различни хора, но искаме да живеем заедно, да разберем смисъла на другостта и на това, че заедно сме българи и европейци“, заяви д-р Кънев.
По време на тържествената церемония, която беше съпровождана от фанфарния оркестър на Ветово, бяха изпълнени редица военни маршове и патриотични песни. Прозвуча и химнът на Република България, а ученичката Алехандра Димитрова изпълни „Аз съм българче“. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя.
Началото на похода беше дадено в четвъртък в Тутракан. Той ще завърши утре точно в 12.00 часа на Керчан баир при село Априлово.
/ХЯ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text