site.btaНСИ - Териториално статистическо бюро – Североизток, отдел "Статистически изследвания – Шумен“: Годишна статистика на заетостта в област Шумен през 2021 година
Обобщените резултати от годишния отчет по труда за 2021 г. на стопанските субекти от финансовия и нефинансовия сектор показват, че средногодишният брой на наетите по трудово и служебно правоотношение в област Шумен е 42.4 хил. души, което представлява 1.9% от общо наетите в страната. В сравнение с 2020 г. броят на наетите в областта нараства с 1.4%. Увеличение се наблюдава в осем икономически дейности, като в процентно изражение е най-значимо в „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Преработваща промишленост“. Намаление на наетите лица е регистрирано в десет от общо 19 икономически дейности, като е най-голямо в „Административни и спомагателни дейности“ и „Добивна промишленост“. В дейност „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ няма изменение в броя на наетите лица спрямо 2020 година.
Разпределението на наетите лица по икономически дейности е както следва: „Преработваща промишленост“ - 31.8%; „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ - 13.6%; „Хуманно здравеопазване и социална работа“ и „Образование“ - по 9.7%, и други.
По брой лица, наети по трудово и служебно правоотношение през 2021 г., областта заема 13-то място сред 28-те области в страната. Най-голям е броят на наетите в област София (столица) - 761.3 хил., а най-малък в област Видин - 15.4 хиляди.
В област Шумен средната брутна годишна работна заплата за 2021 г. е 15 105 лв., при 18 733 лв. средно за страната.
По размер на средната работна заплата за 2021 г. област Шумен заема единадесето място сред 28-те области на страната. С най-високо средно възнаграждение през годината е област София (столица) - 25 724 лв., а с най-ниско е област Благоевград - 12 226 лева.
През 2021 г. средната годишна брутна работна заплата в област Шумен се увеличава спрямо 2020 г. с 13.2%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са „Финансови и застрахователни дейности“ - с 24.9%, „Хуманно здравеопазване и социална работа“ - с 24.5%, „Държавно управление“ - с 20.3%, и „Образование“ - със 17.7%.
В областта средната годишна работна заплата през 2021 г. в обществения сектор нараства със 17.0% спрямо 2020 г., а в частния сектор - с 11.4%.
Методологични бележки
Наети лица са лицата, които са в трудово правоотношение с работодателя съгласно Кодекса на труда и в служебно правоотношение съгласно Закона за държавния служител, по силата на които правоотношения те получават възнаграждение в пари или натура под формата на работна заплата за извършена в определен обем и качество работа, независимо дали договорът за наемане е постоянен или временен, на пълно или непълно работно време.
Брутна работна заплата е възнаграждението, което лицето получава за положения от него труд преди приспадането на задължителните и доброволните вноски за социално и здравно осигуряване и данъчните начисления за сметка на наетото лице. Брутната работна заплата на наетите лица включва начислените средства за: основна заплата за отработено време или извършена работа; възнаграждение за основен и допълнителен платен годишен отпуск и други видове платени отпуски съгласно КТ и ЗДС; възнаграждение за извънреден труд; допълнителни трудови възнаграждения за продължителна работа, нощен труд, работа при вредни или други специфични условия на труд, работа в празнични и почивни дни, за по-висока лична квалификация и др. съгласно КТ или договорени чрез колективен трудов договор; допълнително материално стимулиране под формата на месечни, тримесечни и годишни премии. Средната годишна брутна работна заплата се изчислява като начислените средства за работна заплата за отчетната година се разделят на средния списъчен брой на наетите по трудово правоотношение без лицата в отпуск по майчинство.
Методологията на годишната статистика на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, както и актуални данни по темата, могат да бъдат намерени на сайта на НСИ - www.nsi.bg, раздел „Пазар на труда“, Годишна статистика на заетостта и разходите за труд.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text