site.btaПрезидентът: Изящните творби на Майстора продължават да провокират да се обърнем към нашите корени и човешка същност
Владимир Димитров-Майстора продължава и днес да ни провокира, да ни задава въпроси чрез погледа на изящните му образи. В задъханото ежедневие той ни кара да гледаме навътре към нас, към нашите корени и човешка същност. Това заяви държавният глава Румен Радев при откриването на изложбата „Образът на Майстора“ в Квадрат 500. На събитието присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Изложбата „Образът на Майстора“, заедно с експозицията „Майстора и „Родно изкуство”, се организират от Националната галерия под патронажа на държавния глава Румен Радев. Те са посветени на 140-годишнината от рождението на класика на българското художествено изкуство Владимир Димитров и могат да бъдат разгледани до 28 август.
Румен Радев припомни думите на Майстора, че е лесно да изпишеш портрет, но е трудно да изпишеш душата. „Всъщност това е тайната на неговата магия и всеки от нас, когато застане пред платната на Майстора, няма начин да не се смири, да не попие от мъдростта на неговото творчество, да затаи дъх и да се обърне към себе си и своята същност“, заяви президентът. Румен Радев отбеляза, че магията на творчеството на Патриарха на българското изобразително изкуство предизвиква гордост и надхвърля далеч границите на Родината.
„Майстора успя да види и преоткрие по незабравим начин връзката между човек и природа. Той е творец, който подчини целия си живот на изкуството“, заяви в приветствието си Румен Радев и отбеляза, че в картините на художника прозира поглед, изпълнен с любов към българския бит и село, към българската жена.
Румен Радев благодари на директора на Националната галерия Ярослава Бубнова и на куратора на изложбите Иво Милев за организирането на експозициите.
Изложбата „Образът на Майстора“ в „Квадрат 500“ представя образа на Владимир Димитров- Майстора (1882-1960 г.) в серия от автопортрети, живописни, графични и скулптурни портрети от неговите съвременници, документални снимкови и филмови материали, някои от които се показват за пръв път пред публика. Експозицията „Майстора и „Родно изкуство”, която е представена в Двореца, поставя творчеството на Майстора в контекста на художниците и идеите на неформалното Движение за Родно изкуство от 1920-те и 1930-те години. За осъществяването на изложбите партньори на Националната галерия са повече от 25 музеи, галерии, културни институции и частни колекционери от страната.
news.modal.header
news.modal.text