site.btaДимо Дренчев: Българската банка за развитие е прасе-касичка за любимите бизнесмени на правителството


По време на дебата посветено на втория вот на недоверие срещу правителството, народният представител от "Възраждане" Димо Дренчев постави под съмнение мотивите зад ключови параметри в държавния бюджет, като акцентира върху темата за корупцията.
„Естествено, Възраждане няма как да подкрепя правителството на Пеевски, Борисов и Слави Трифонов. Това е ясно до какво ще доведе. Нищо добро за България“, заяви категорично Дренчев от трибуната на Народното събрание.
Той обърна специално внимание на заложения бюджетен дефицит и на планираното удвояване на капитала на Българската банка за развитие (ББР) с публични средства. По негови думи, около 7,2 милиарда лева от предвидените заеми надвишават стандартния бюджетен дефицит и ще бъдат използвани по силно съмнителен начин.
„4 милиарда от тях ще бъдат използвани за отвояване на капитала на ноторно известната Българска банка за развитие. Тази банка не е точно банка – това е една прасе-касичка на правителството, от която се финансират любимите олигарси на властта. Това е инструмент за преразпределение на обществен ресурс към тесен кръг приближени. Много добре си спомняме, и те не бяха и твърде далече, скандалните сделки на тази банка“, подчерта той.
Като пример, народният представител посочи, по информация в медиите, случая с „Пътстрой инженеринг“, фирма получила необезпечен заем от 150 милиона лева. „Опитите на банката да прибере каквото и да е било обезпечение завършиха с един търг, на който единственият участник даде 3,6 милиона, и после търгът беше даже отменен, т.е. не се събраха никакви пари“, добави депутатът. По негови думи, „две трети от капитала на банката бяха прехвърлени на само 7 фирми, които, според мен, няма да върнат нищо. Договорите са направени по такъв начин, че те сега плащат само лихви. Когато дойде ред да се плаща главницата – най-вероятно ще изчезнат.“
„От тази гледна точка, удвояването на капитала на тази банка, и то със средства, които ще бъдат взети на заем – т.е. ще бъдат върнати от цялото общество и то с лихвите – е много сигурен и явен индикатор за корупция. И най-добре е да свалим това правителство, преди то да успее да го осъществи“, каза още Дренчев.
Той се противопостави и на възможността юридически и физически лица да правят дарения в държавния бюджет – нов елемент, залегнал в параграф 4 на Закона за бюджета. Според него, това отваря широко вратите за институционализирана корупция.
„Няма никаква логическа причина някой да прави дарения в бюджета, освен ако не очаква насрещни облаги. По време на дебатите дори не получихме отговор защо този текст е там. На въпроса ми защо някой би направил подобно нещо, госпожа Петкова ми каза: „Ма питайте Спецов“, а той каза – „Ами, ако се съмнявате за корупция...“, с което естествено започнахме да се съмняваме още повече“, отбеляза народният представител.
В заключение, Дренчев отправи апел към обществото и медиите за граждански контрол:
„Искрено призовавам – и нашата група ще го направи – но и журналистите, и цялото гражданско общество: нека да видим кои фирми ще дарят пари, какви суми ще дарят и какви договори ще сключат те след техните дарения. Защото този елемент липсваше в предишните бюджети и сега буди твърде, твърде основателни съмнения.“
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина