site.btaЛариса Савова: Законът за споделено родителство не отчита реалностите на българското семейство


Народният представител от парламентарната група на ПП "Величие" г-жа Лариса Савова отправи критичен анализ от парламентарната трибуна във връзка с внесените законопроекти за изменение и допълнение на Семейния кодекс, касаещи въвеждането на задължителна презумпция за споделено родителство при раздяла или развод на родителите.
„Наложеното споделено родителство, без да се отчитат конфликтите, домашното насилие и мнението на децата, може да доведе до вредни последици за психическото и емоционалното здраве на подрастващите“, подчерта Савова.
Според данни, цитирани в нейното изказване, над 410 000 деца в България живеят само с един родител, като значителна част от тях са отглеждани от майки. Всяка година около 10 000 двойки се разделят, с което нови деца ще бъдат въвлечени в процедури по споделено родителство. Общата засегната група може да надхвърли 533 000 деца, които ще бъдат подложени на допълнителен стрес в семейната динамика.
Опасения за увеличаване на съдебните конфликти
Савова предупреди, че механичното разпределение на родителските отговорности без индивидуален подход ще доведе до естествено увеличаване на съдебните производства и допълнителен натиск върху съдебната система, без да се гарантира „най-висшият интерес на детето“. „Трябва да се запитаме: искаме ли децата ни да бъдат поставени в конфликтна среда само защото законът го повелява“ – апелира тя.
Призив за широко обществено обсъждане
Народният представител настоя за отлагане на разглеждането на предложените промени и провеждане на широк обществено-консултативен процес с участието на юристи, психолози, социални работници и активисти за правата на децата. Според нея само така могат да бъдат постигнати балансирани, справедливи и работещи решения в интерес на децата и техните семейства.
Критика към управлението
В края на изказването си Савова отправи тежка критика към правителството и парламентарното мнозинство, обвинявайки ги в импровизирано законодателстване и пренебрегване на конституционните принципи. „Свидетели сме на фасадна демокрация и противоконституционни хватки. За пореден път се предлагат лобистки текстове без участие на опозицията и без информиран обществен дебат“, заключи тя.
Цялото изказване на Лариса Савова:
Уважаемa г-жо председател,
Уважаеми госпожи и господа народни представители,
Бих искала да изразя своето отношение към предложените законопроекти за изменение и допълнение на Семейния кодекс. Ние от ПГ на ПП „Величие“ считаме, че тези предложения, които налагат като задължителна презумпцията за споделеното родителство при раздяла или развод на родителите, не отчитат всички съществени рискове. Тези рискове могат да доведат до задълбочаване на конфликтите между двойките и да навредят на благополучието на децата. Според данни на НСИ през 2021 г. в България е имало повече от 410 000 семейства с един родител, като значителна част от тях са майки, които сами гледат децата си. Всяка година се развеждат или разделят около 10 000 двойки, което добавя нови деца, които ще бъдат засегнати от тези промени. Така минимум 533 000 деца ще бъдат включени в процедура за СПОДЕЛЕНО РОДИТЕЛСТВО.
Наложеното споделено родителство, без да се отчетат конфликтните отношения между родителите, домашното насилие и изказаното от децата мнение, когато законът позволява това, може да доведе до увеличаване броя на съдебните производства, които ще се отразят на психическото и емоционалното състояние на децата. Ние трябва да се запитаме: искаме ли нашите деца да бъдат поставени в такива неблагоприятни условия?
Вместо механично разпределение на времето, без да се отчита спецификата на всеки отделен случай, няма да може да се гарантира най-висшият интерес на децата.
Съществуващите механизми за решаване на семейни спорове трябва да бъдат усъвършенствани така, че да минимизират конфликтите и да поставят благополучието на детето на първо място. Затова предлагам на този етап да се отложи разглеждането на тези законопроекти и да се проведе широк обществено-консултативен процес, който да включва всички заинтересовани страни – юристи, психолози, социални работници и активисти за правата на детето.
След този процес трябва да се предприемат нужните законодателни промени, които наистина ще гарантират благополучието на децата в България. Нищо не може да бъде по-важно от нашите деца.
За пореден път сме свидетели на едно безпомощно правителство и слаб парламент – няма държавна политика за съхранение на българското семейство, за подпомагане на младите семейства и децата. С корупционния си бюджет вие замразихте майчинството, не вдигнахте детските облекчения и сега за пореден път внасяте решения на парче, вместо МТСП да изготви ефективни и добре мотивирани промени, съгласувани със съдебната власт, след широко обществено обсъждане и запознаване на хората с тези мерки.
Вие противозаконно не ни допускате до тези дебати, правите фасадна демокрация и противоконституционни хватки за прокарване на лобистки и лични интереси.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина