site.btaПроф. Румен Гечев, БСП: Ако ни бяха послушали за бюджета, сега ситуацията с цените щеше да е различна
“Заместник-председателят на Европейската комисия е прав, че инфлацията в България е с 5-6% по-висока от средната за Европа и поради тази причина ние не отговаряме на критериите за Еврозоната. БСП от много време обясняваме, че няма как да бъдем приети от 1 януари 2024 г.” Това заяви членът на Националния съвет на БСП проф. Румен Гечев в предаването “Студио икономика” на БСТВ.
“Служебният кабинет отказа да внесе бюджет за 2023 г., за който БСП многократно настоявахме. Обяснихме какъв ще е ефектът от това върху общините, върху държавните агенции и върху икономиката. Те тогава не се вслушаха. А сега с каква антиинфлационна политика се хвали служебното правителство? Тук е необходима сериозна държавна намеса, но сега държавата е с вързани ръце. Ако бяха послушали БСП, ситуацията щеше да е различна”, коментира проф. Гечев.
Той каза още, че въпреки сериозните разминавания с другите партии в редовното правителство по външната политика, се е работило добре в социалната и икономическата сфера и припомни увеличението на минималната работна заплата, безплатните детски градини, безплатни учебници, увеличените помощите за деца от 1-ви до 4-ти клас, продължаването на структурната реформа в пенсионното осигуряване и в пенсиите. “Всичко това направихме благодарение на усилията на БСП да ги убедим да гласуват тези промени в бюджета. Освен това, индустрията на България се развиваше с най-големи темпове в ЕС, затова е и този ръст в износа”, посочи социалистът.
Румен Гечев посочи изхода от политическата криза:”Този път избирателите трябва наистина да прочетат програмите и да не се изненадват, когато гласуват за определи хора, които или нямат програми, или програмите им водят в друга посока. Второ, много е важно хората да гласуват. Които не гласуват, подписват празен чек на тези, които гласуват. Трето, ако се гласува, делът на купените гласове няма да влияе на резултата в парламента.”
news.modal.header
news.modal.text