site.btaНадежда Йорданова: Парламентът да прегласува противоречивите си текстове в Изборния кодекс
Има практика на Конституционния съд, че когато между първо и второ четене в даден законопроект се приемат противоречиви текстове, парламентът може да прегласува вече приети текстове. За това призова от парламентарната трибуна депутатът от “Демократична България” Надежда Йорданова по време на дебатите и гласуванията по промените в Изборния кодекс.
Тя даде за пример, че в гласуваните вече параграфи са въведени преброителни участъци и преброителни комисии, без по тях да е имало дебат. След оформилата се впоследствие дискусия може да се окаже, че тези нови междинни звена отпадат и тогава трябва да се променят вече приети текстове.
Йорданова защити предложението на ДБ да се въведат преброителни центрове, където да се брои вотът от секционните избирателни комисии. По думите ѝ, това се прави не защото членовете на секционните избирателни комисии (СИК) са необучени или неграмотни, нито защото партиите злоупотребяват. “Да, има и злоупотреби, но да приемем, че в по-голямата си част комисиите са добросъвестни. Многото грешки при ръчното броене се дължат предимно на умора - членовете на СИК работят повече от 14 часа в изборния ден”, каза Йорданова.
Юристът обясни, че общинските и районните избирателни комисии (ОИК и РИК) не могат да свършат това, което правят преброителните центрове, защото секционните комисии, където се подава вотът, са много. ОИК и РИК обаче остават с функциите си на контрол по законосъобразност, а и тъкмо те пак ще въвеждат всички резултати от преброителните центрове. Ще има видеонаблюдение с видеозапис при преброяването, както и в края на изборния ден при отварянето на урните в секционните комисии. А членовете на преброителните центрове ще се назначават според партийното представителство, както всички комисии.
news.modal.header
news.modal.text