site.btaБАИТ и лидери на ИТ индустрията в дискусия с Министерството на електронното управление относно централизацията на обществените поръчки в ИКТ сектора


На 08.04.2025 г. Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), заедно с представители на водещи ИТ асоциации и компании, както и представители на Народното събрание и местната власт, участваха в ключова среща с Министерството на електронното управление (МЕУ). Основна тема на разговора беше намерението за прехвърляне на функциите на Централен орган за покупки за компютри и периферия от Министерството на финансите към МЕУ — ход, който може значително да повлияе върху пазарните отношения и бизнес средата в ИКТ сектора.
Инициативата за тази среща бе предложена на МЕУ от БАИТ, като израз на ангажимента на ИТ сектора към прозрачно и приобщаващо вземане на решения.
По време на срещата БАИТ и представителите на ИТ сектора, Народното събрание и местната власт, изразиха своите резерви относно поредната инициатива за централизация. Сред основните акценти, около които се обединиха всички участници, бяха: негативното въздействие върху конкуренцията и пазарните отношения, както и конфликта при упражняване на всички роли от страна на МЕУ (контролни, регулаторни, законодателна инициатива, директен участник на пазара и принципал на публично дружество Информационно Обслужване).
Наред с ИТ компаниите и асоциациите, представители на адвокатски кантори изразиха своите опасения относно потенциално блокиране на процедурите, противоречия с българското и европейското законодателство в областта на обществените поръчки и защитата на конкуренцията. Отправени бяха призиви да се обмислят мерки, които имат по-малко пряко въздействие върху конкуренцията, като например: фокусиране на МЕУ върху контролната му роля, стандартизиране на спецификации, разработване на референтни документи и политики в подкрепа на администрацията, а не в пряко участие на министерството на пазара. Припомнени бяха и други негативни инициативи за централизация в противоречие с правото на ЕС и практиката на съда на ЕС като монополизирането на значителна част от пазара чрез „ин хаус“ възлагане на Информационно Обслужване АД, без валидно правно основание за това.
Всичко това води до значителни рискове от ограничен достъп до пазара, особено на МСП, негативно влияние върху темповете на дигитална трансформация и внедряване на иновации, нарушена основа за контрол, което от своя страна води до драстично изкривяване на ИКТ пазара и механизмите, по които той функционира, далеч от свободната конкуренция и прозрачността.
От страна на БАИТ бе подчертана необходимостта от провеждане на задълбочени консултации, ангажиране на всички заинтересовани страни и постигане на консенсус, с цел реформа, която да бъде ефективна и справедлива.
БАИТ остава твърдо ангажирана с отстояване интересите на своите членове и на по-широката ИТ общност, като работи за политики, насърчаващи иновациите, честната конкуренция и почтеността в сферата на обществените поръчки.
Тъй като в хода на срещата от МЕУ не беше предоставен текст на Проект на нормативен акт с който ще бъде регламентиран този Централен орган за покупки за компютри и периферия към Министерството, след приключване на срещата, БАИТ се обърна писмено към МЕУ с молба да ни бъде изпратен, с цел участниците да се запознаят. До този момент не сме получили такъв текст.
Очакваме последващи конструктивни срещи с Министерството, за да работим съвместно за адресиране тези важни въпроси и за общ принос към развитието на дигиталната икономика на България.
БАИТ е първата и една от най-големите, представителни и влиятелни браншови организации в сферата на информационните и комуникационни технологии в България. Мисията на БАИТ е да защитава интересите на своите членове, да подпомага развитието на информационното общество и да съдейства за създаването на благоприятна бизнес среда за ИТ индустрията.
БАИТ - създадена през 1995 г., в нея пряко членуват 100+ компании, за които работят 16 000 ИКТ специалисти и генерират 4% от БВП на страната. Компаниите покриват целия ИКТ спектър - софтуер, хардуер, телекомуникации, системна интеграция, финтех, интернет на нещата и AI.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина