Съюз на българските журналисти – Прессъобщение

site.btaСБЖ: МФЖ призова членовете си за глобална акция на солидарност с палестинските журналисти на 10 октомври в 12 часа

СБЖ: МФЖ призова членовете си за глобална акция на солидарност с палестинските журналисти на 10 октомври в 12 часа
СБЖ: МФЖ призова членовете си за глобална акция на солидарност с палестинските журналисти на 10 октомври в 12 часа
Снимка: Пресцентър

По повод годишнината от началото на сегашната жестока близкоизточна ескалация и пълномащабната война в Газа, коствала живота на над 40 000 палестинци, включително над 130 журналисти, Международната федерация на журналистите (МФЖ) прави обзор на солидарните си действия с палестинските журналисти през тази година и апелира към глобален акт за подкрепа към тях на 10 октомври в 12 часа.

В СБЖ, който е колективен член на Международната федерация на журналистите (МФЖ) бе получено следното писмо от нейния генерален секретар Антони Беланже, адресирано до всички членове на МФЖ и до членовете на нейния Изпълнителен комитет:

Уважаеми колеги,

През изминалата година специален екип от генералния секретариат на МФЖ в Брюксел неуморно отразяваше войната в Газа, която сега се разпространи в няколко страни в региона, включително Ливан.

През изминалата година МФЖ и много от нейните филиали подкрепяха своя палестински филиал – Синдиката на палестинските журналисти (PJS) и неговите членове в Газа и Западния бряг. Това бе възможно благодарение на даренията за нашия Фонд за международна сигурност към МФЖ, но също и на големи социални и профсъюзни мобилизации с правителства и граждани, при които не спирахме да повтаряме, че убийството на журналисти е военно престъпление.

През изминалата година ситуацията се влоши, но въпреки това само МФЖ присъства на място в Газа и подкрепя своите филиали, които са напълно дезорганизирани.

През изминалата година МФЖ преброи най-малко 138 смъртни случая на журналисти там. Много от тях бяха убити у дома, в апартаментите си, защото вече нямат редакция в Газа, която да изпълнява мисията си да информира обществеността.

Това е реалността на Газа днес, една година по-късно. Клане на всяко ниво.

МФЖ издаде специален бюлетин за Газа, описващ работата на МФЖ от 7 октомври 2023 г. насам (публикуваме го по-долу – б. р.). Споделете го с вашите членове, във вашите социални мрежи, бъдете нашият глас.

Ето и моята статия, която написах и която е достъпна на френски, английски, испански и арабски (тя бе преведена и на български от сайта на СБЖ, който я публикува на 6 октомври – б. р.).

МФЖ призовава всички свои филиали да организират акции за солидарност, където е възможно, в четвъртък, 10 октомври, в 12 часа. За да живее и оцелява журналистиката в Газа. Споделете вашите снимки и видеоклипове с нас. Ще ги изпратим на нашите колеги и приятели там.

Нека застанем единни зад тях.

В знак на солидарност –

Антони Беланже, генерален секретар на МФЖ.

Ето го бюлетина обзор на МФЖ по повод изминалата една година след началото на войната в Газа.

Международната федерация на журналистите (МФЖ) поглежда назад, към най-кървавия период в историята на журналистиката – най-малко 138 журналисти загинаха в Палестина, Израел, Ливан и Сирия по време на 12-те месеца на конфликта – чрез изключителната солидарност, оказана от нейните филиали и лица по целия свят на Синдиката на палестинските журналисти (PJS).

На тази мрачна годишнина МФЖ подновява своя призив за средства в подкрепа на журналисти и медийни работници в Газа в ежедневната им борба да информират за войната и да останат живи.

Наземното нахлуване на Израел в Газа, след смъртоносната атака на „Хамас” на 7 октомври 2023 г., опустоши почти всеки аспект от живота в анклава. Последните данни съобщават за 41 000 убити граждани, включително най-малко 128 палестински журналисти. Медийната инфраструктура е разрушена от израелските въздушни удари и в Газа не са останали новинарски редакции.

Според PJS са унищожени 21 местни радиостанции, 15 местни и международни новинарски агенции, 15 телевизионни станции, 6 местни вестника, 3 радиопредавателни кули, осем печатни медии и 13 медийни институции.

В продължение на една година само местни журналисти успяват да информират за опустошението на Газа, поради политиките на израелското правителство за тероризиране и убийства на журналисти и забраната за достъп в Ивицата на чуждестранни медии. На този мрачен фон солидарността от страна на МФЖ и свързаните с нея синдикати помогна да остане отворен единственият прозорец в света към живота в анклава.

Центрове за медийна солидарност

Слънцето пече силно, вятърът свисти през крехките стени, покрити с портрети на убити колеги, до компютрите са струпани скъпоценни бутилки с вода. Журналистите зареждат мобилните си телефони, пишат статиите си, обсъждат на групи гледната точка на следващото си телевизионно предаване. Те са събрани, за да работят в Центъра за медийна солидарност на МФЖ-PIS в Хан Юнис, южна Газа – убежище, което позволява на журналистите да изпълняват критичната си мисия да информират света.

„Като синдикат, сметнахме за необходимо да отговорим на нарастващия брой журналисти и медийни работници, убити в Газа от началото на тази продължаваща война“, казва Навджиет Сидху, директор на Международния отдел на Unifor и Фонда за социална справедливост.

Ценната подкрепа на Unifor, един от канадските филиали на МФЖ, и Норвежкия съюз на журналистите са от основно значение, за да осигурят на журналистите от Газа жизненоважен спасителен пояс за работа, на фона на продължаващите ужаси. Така действа центровете за медийна солидарност на МФЖ-PJS.

Създаването на първия център в Хан Юнис, южната част на Газа, станало възможно благодарение на солидарността на канадските и норвежките синдикати, облекчи живота на повече от 500 разселени медийни работници, включително журналистката от Газа Нахил Ал-Азбаки. „Предизвикателствата в светлината на продължаващата война са значителни, включително трудности с транспорта, пречки за бързо достигане до мястото на събитията и липсата на интернет връзка, наред с други. Центърът обаче улесни нещата за нас по отношение на интернет свързаността и ни позволи да се събираме с колеги журналисти на едно място“, казва тя.

Когато питат дарителите защо се включват в тази инициатива, глобалната солидарност е единодушна. „Съюзите трябва да гледат на това като на акт на солидарност, а не на благотворителност. Свободата на печата е глобален проблем, който засяга всички журналисти и медии. Безопасността на журналистите е основна част от тази свобода“, казва Ева Стабел, която отговаря за международната работа на Норвежкия съюз на журналистите.

С помощта на ЮНЕСКО МФЖ и PJS откриха втори център в Дейр Ал-Балах, централна Газа, но той далеч не е достатъчен. Войната все още бушува. Нуждите на журналистите от Газа на терен са все така остри.

Солидарност от членове на МФЖ и отделни лица

На 26 февруари, когато конфликтът наближаваше петия си месец, МФЖ и много филиали по света мобилизираха действия в подкрепа на журналисти и медийни работници в Палестина, особено за членовете на PJS. От Франция до Мароко, от Индия, Австралия и от целия свят, колегите почетоха с минута мълчание паметта на убитите журналисти и събраха дарения, предадени във Фонда за безопасност на МФЖ, за да помогнат на онези смели журналисти, които рискуват живота си, за да информират.

(СБЖ се включи в тази глобална инициатива със свой митинг в подкрепа на палестинските журналисти, състоял се на 25 февруари край НДК в София.)

Подкрепен от дарения от цял ​​свят, Фондът за безопасност на МФЖ плати медицинско оборудване, батерии, храна, гориво, облекло и палатки за журналистите в Газа. Нуждите им обаче нарастват всяка минута и е отчаяно необходима повече помощ. Този ден беше ясна илюстрация на значението на глобалната солидарност. И не спря дотам. Членовете на МФЖ многократно са призовавали за защита на журналистите, отразяващи продължаващата трансгранична война, и са осъждали безпрецедентния брой жертви на журналисти в Газа.

След началото на войната Националният синдикат на тунизийските журналисти (SNJT) организира обществено събиране пред централата си в знак на солидарност с палестинските журналисти в Газа.

През януари бившият председател на парламентарната група на Националния съюз на журналистите в Обединеното кралство (NUJ UK+I) Греъм Морис внесе парламентарно предложение, призоваващо израелските власти да се въздържат от взимането на прицел на журналисти и да приемат необходимостта да помогнат за намаляване на ескалацията на цикъла на насилие, преливащ в хуманитарна катастрофа.

През февруари Unifor в Канада се присъедини към националните синдикални лидери в изпращането на съвместно писмо до канадските правителствени власти, призовавайки ги да отменят решението си да спрат финансирането на UNRWA (агенцията на ООН за Палестина – б. пр.) и преди това дари 9000 евро на Фонда за безопасност на МФЖ.

Профсъюзът на хърватските журналисти (SNH) стартира кампания, в която отдава почит на палестинските медийни работници, които загубиха живота си чрез публикуване н ежедневни илюстрации.

В Ирландия група членове на тамошния съюз NUJ организираха вечер с викторина в подкрепа на журналисти в Палестина, която събра 2300 евро. Стивън Бурк, един от организаторите, каза: „Ирландските журналисти знаят, че нашите колеги в Газа издържат на невъобразимото, тъй като домът им е превърнат в най-опасното място в света, за да бъдат останат журналисти“.

В Австралия и Нова Зеландия членовете на Алианса за медии и изкуства (MEAA) и „E tũ” също събраха 10 000 долара дарения от поддръжници на по-общи кампании за свобода на печата, за да стимулират дарителството.

Някои прояви на доброта са предизвикани от спомените на загинали колеги, които са работили в Палестина или в други зони на конфликт. Например повече от 3000 евро са дарени в памет на Али Мустафа, базираният в Торонто фотожурналист, който беше убит в Сирия преди десетилетие. Колектив, организиран в негова памет, почита работата му и събира средства от поддръжници.

И други от братските глобални синдикати като Международната федерация на транспортните работници (ITF), която допринесе за Фонда за безопасност на МФЖ с 3500 британски лири, са ярък пример за синдикална солидарност.

Това са само някои примери от безбройните действия на подкрепа, извършени през последните 12 месеца. Примери за това, какво означава глобална солидарност.

Генералният секретар на МФЖ Антони Беланже написа в своя статия, публикувана в различни международни медии (и на сайта на СБЖ – б. р.): „По-голямата част от световните медии на практика са откъснати от огромна новинарска история, чиито ежедневни ужаси ги подминават. Единствените им достъпни източници са журналистите, които са членове на PJS и МФЖ, които поемат всички рискове да снимат и снимат с телефоните си. [...] Журналистите от Газа са решени да разкажат своята история и докато това е така, задължение на МФЖ е да ги подкрепя в това по всякакъв начин.“

МФЖ и нейните филиали ще продължат да проявяват солидарност и да настояват, че кланетата на журналисти трябва да спрат. Ще се борят за справедливост за загиналите колеги.

Даренията могат да бъдат направени чрез Donorbox или чрез извършване на плащания директно към Международния фонд за безопасност:

IFJ SAFETY FUND ACCOUNT

IBAN: BE64 2100 7857 0052

Swift Bic: GEBABEBBXX

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 07:00 на 27.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация