site.btaБХК: Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти: Призовавам президента Радев да не подписва закона за т.нар. „пропаганда‟ в училищата
Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека, Майкъл О'Флеърти, публикува в Екс (бившият Туитър) пост относно наскоро приетите от Народното събрание промени в Закона за предучилищно и училищно образование, с които се забранява „извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи свързани с‟ нехетеросексуална ориентация.
В социалната мрежа О'Флеърти написа:
Дълбоко обезпокоен съм от закона за забрана на т.нар. ЛГБТИ "пропаганда" в училищата, приет наскоро от българския парламент.
Призовавам [президентът Радев] да не го подписва.
Властите трябва да се борят с дискриминацията и враждебната реторика срещу ЛГБТИ хората, включително в навечерието на изборите.
Оригиналната публикация е на английски език, в нея е поставена връзка за известяване до профила на българския президент в социалната мрежа и е достъпна тук:
https://x.com/CommissionerHR/status/1822994353104510989
Миналата седмица изявление в социалната мрежа имаше и от комисията по равенство в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Беатрис Фреско-Ролфо от Монако, член на комисията, написа:
Призовавам българските власти да предотвратят и да се борят с речта на омразата, дискриминацията и насилието над ЛГБТИ хората, да осигурят достъп до информация и да отменят закона незабавно.
Постът на Фреско е достъпен тук:
https://x.com/PACE_Equality/status/1821516155971940458
Фреско е и вицепредседател на политическата група в ПАСЕ на либералите и демократите от паневропейската партия АЛДЕ, част от чието семейство е и ДПС, чиято народна представителка в ПАСЕ Ертен Анисова гласува в подкрепа на промените в закона, макар и против даденото в него определение за „нетрадиционна сексуална ориентация‟.
Съветът на Европа е регионална международна организация различна Европейския съюз и неговата институции, известни като Европейски съвет (на който се събират държавните и правителствени ръководители) и Съвета на ЕС (в който са представени министрите по отделни области в държавите, членки на ЕС). В Съвета на Европа членуват 46 държави членки – почти всички на европейския континент, с изключение на Беларус, Казахстан, Русия и Държавата град Ватикан. Съветът на Европа, а не Европейският съюз, е и институцията, в рамките на която се намират Европейският съд по правата на човека със седалище в Страсбург и Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия).
В деня на приемане на законопроекта, 7 август, Българският хелзинкски комитет изпрати до президента писмо с призив да упражни правото си на вето. Преди това организацията внесе и подробно становище до Народното събрание, което обаче не бе обсъдено от народните представители.
news.modal.header
news.modal.text