site.btaИРПС: За две години в страната се проведоха шест предизборни надпревари - пет за парламентарни и една за президентски избори
За две години в страната се проведоха шест предизборни надпревари - пет за парламентарни и една за президентски избори. През това време скандалите около правилата за гласуване не стихваха, често бяха и в основата на политическата реторика в кампаниите. Дебатите се фокусираха върху технологията на вота. Част от партиите мобилизираха електората си по линия на предимствата на гласуването с хартиена бюлетина, а други - по линия на ползите от машинния вот. Имаше и Народни събрания, работили само за да променят Изборния кодекс (ИК).
В тази обстановка на чести и стихийни промени на изборните правила на заден план останаха експертното мнение, аргументите за и против конкретни предложения, оценката на въздействието. Това подкопава доверието в изборния процес, а и в безпристрастността на изборната администрация.
Именно в тази връзка, с поредица от текстове Институт за развитие на публичната среда ще насочи вниманието върху някои от приетите в последните две години промени в изборните правила, както и върху предложения, които неясно защо остават неразгледани.
Започваме с анализа "Невъзможната ЦИК". Мирела Веселинова, журналист от "Капитал" с над 30-годишен стаж в отразяването на правната и съдебната реформа, законодателството и институционалното изграждане, излага аргументи за концептуалната несъстоятелност на сегашния състав на Комисията и необходимостта от преосмисляне на начина, по който той се конституира и взема решения. Текстът може да намерите на платформата ни "Отворен парламент".
news.modal.header
news.modal.text