site.btaВ София започва конференцията „Новите фронтове във войната”
Конференцията „Новите фронтове във войната” събира водещи журналисти от Украйна, Русия, Западна Европа и САЩ днес в София. Началото е в 9:30 ч. в Гранд хотел „Милениум”. Входът е свободен. Гостите могат да се присъединят по всяко време - дискусиите продължават до 18 ч. Пълната програма можете да откриете тук.
Сред участниците в конференцията е Евгения Моторевска, главен редактор на Hromadske, една от водещите независими медии в Украйна. Евгения започва журналистическата си кариера през 2008 г. и оттогава насам специализира в разследване на корупция и злоупотреби с власт. Нейни материали по темата са отличени с редица награди. Преди да оглави екипа на Hromadske, тя работи за Slidstvo.Info, независима агенция за разследваща журналистика.
Други гости на конференцията са известни журналисти от Украйна, Русия, Нидерландия, САЩ, Северна Македония, България. Пълната програма можете да откриете тук.
Мария Коренюк е журналистка от Би Би Си, която работи в специализирания отдел по дезинформация на британската медия с фокус върху справянето с руската пропаганда. Преди да се присъедини към екипа, Мария е работила като телевизионна водеща за украинската секция на Би Би Си в Лондон, както и като кореспондент на Euronews и украински медии в Киев. В момента е ръководи екип в Би Би Си, който разследва руските военни престъпления и разпространяването на пропаганда в окупираните райони на Украйна.
Маргарита Шурупова е руска журналистка. Преди началото на войната е базирана в руския град Томск, където работи като репортер, водещ и редактор в местна телевизия. През март тази година напуска страната и в момента живее в България. Тя е една от основателите и редакторите на проекта „Очевидците на 24 февруари”, който документира историите на украинци и руснаци, бягащи от войната.
Димитър Кенаров е журналист на свободна практика, поет, литературен критик и преводач. Негови материали са публикувани в списанията The New Yorker, Esquire, Outside, The Nation, The Atlantic, Foreign Policy, The International New York Times, The Virginia Quarterly Review и The American Poetry Review. Негови журналистически материали на три пъти са попадали в селекциите с най-добри американски пътеписи, The Best American Travel Writing (през 2009 г., 2012 г. и 2013 г.).
Горан Ризаов е програмен мениджър „Медии за демокрация” и образование за иновации. Координатор на проекти във фондация „Метаморфозис” и журналист от Скопие с опит като репортер в печатни и електронни медии. Работи основно по проекти за добро управление, проекти, свързани с отворени данни и анализ и визуализации на данни. През 2011/2012 г. специализира журналистика, базирана на данни, прецизна журналистика и онлайн медии в Walter Cronkite School of Journalism and Mass Communication, ASU във Финикс, Аризона.
Йоани де Райке е нидерландска журналистка на свободна практика, която е базирана в Брюксел. През по-голяма част от времето тя е на път, тъй като отразява различни политически и социални теми в Европа и света. Специализира в отразяването на конфликти и войни и познава задълбочено различни конфликти в Близкия изток. Автор е на три книги: „В ръцете на талибаните” (2009), „Пакистан, най-опасното място на света” (2012) и „Бомби в Брюксел – пет години след атаките от 22 март 2016” (2021).Отразява войната в Украйна още от самото начало на конфликта.
Цялата програма на конференцията можете да откриете тук. Очакваме ви в Гранд хотел "Милениум".
На 15 ноември АЕЖ организира практическо обучение с гост-лектор Атар Мирза, репортер в американския вестник Washington Post.
През 2020 г. американското издание Washington Post създава отдел за разследване с видео и изображения (Visual Forensics), който се занимава с проверяване и изследване на различни източници онлайн, за да установи достоверността на дадена информация. Оттогава насам екипът използва тези иновативни методи за основа на редица материали или да обогати и доразвие водещите теми, които отразява. Някои от публикациите печелят и награди, включително „Пулицър“.
Тази работилница ще ви запознае със следното:
🧰 техниките, които Washington Post използва, за да верифицира видеа и снимки онлайн;
🌐 подходите за намиране на допълнителна информация, базирана на геолокация и данни с отворен код;
📊 как да визуализирате наученото по ясен и разбираем за аудиторията начин.
🎤 Повече за лектора:
Атар Мирза е репортер на американския вестник Washington Post, със специален фокус върху графичния дизайн. Той е носител на редица престижни награди. Мирза е един от основатели на екипа за разследване с видео и изображения (Visual Forensics), като в момента специализира в областта на цифровото моделиране, картографирането, визуализацията на данни и интерактивното разказване на истории. Той създава визуалната концепция за работа на отдела, както и план за управление на данни и проверка на информация онлайн. Мирза е автор на карта с маршрута и движенията на участниците в щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г., един от материалите, за които вестникът е отличен с награда „Пулицър“ за журналистика в услуга на обществото. Преди да се присъедини към Washington Post, е работил като видео журналист в американския всекидневник Wall Street Journal и като аниматор в списание Atlantic.
📆 Събитието ще се проведе на 15 ноември 2022 г. от 10:00 ч. в София (точната локация ще бъде уточнена допълнително) и ще е с продължителност два часа и половина. Работният език ще е английски.
🎟 Таксата за участие в работилницата е 50 лв., а местата са ограничени. Студентите, желаещи да участват в обучението, ползват 50% намаление. Регистрирайте се тук.
❗ Резервирането на място в обучението се смята за успешно след заплащане на таксата за участие. Повече информация тук.
Събитията се осъществяват с подкрепата на Фондация за свободата „Фридрих Науман“ и Фондация „Америка за България“.
news.modal.header
news.modal.text