site.btaМащабното онлайн проучване сред украинските бежанци е с удължен срок
Анкетата се разпространява онлайн в 10 европейски държави, за да събере информация относно опита им с процедурите по прием и нивото на интегрираност на бягащите от войната в Украйна
21 септември 2022, София — Онлайн проучването сред хората, бягащи от войната в Украйна и пребиваващи на територията на държави-членки на Европейския съюз (ЕС), включително България, е удължено до 29 септември. По този начин, още повече възрастни и младежи, които са напуснали Украйна вследствие на руската инвазия, ще имат възможност да споделят своя опит и изживявания, свързани с тяхното пътуване, приемане и интеграция.
Проучването се реализира от Агенцията на ЕС за основните права (ФРА) и нейния партньор за България - Центърът за изследване на демокрацията. Привличането на възможно най-голям брой респонденти, ще осигури необходимите данни за да се очертае цялостната картина относно процесите на прием в отделните държави-членки както и премеждията и затрудненията пред украинските граждани, които пристигнаха тук след началото на войната. Целта на проучването е да установи краткосрочните и дългосрочните намерения на бягащите от конфликта, относно техния престой в ЕС и да оформи препоръки за повишаване ефикасността на политиките за интеграция и подкрепа към жертвите на войната.
Изследването засяга различни проблеми, свързани с достъпа до заетост, образование, здравно обслужване, настаняване, социална и икономическа интеграция, защита от дискриминация и др.
Онлайн анкетата е анонимна и е насочена както към украински граждани на възраст 16+, така и граждани на трети страни, които са пребивавали в Украйна до началото на войната, а сега се намират на териториите на България, Румъния, Унгария, Полша, Словакия, Чехия, Естония, Германия, Италия и Испания.
Анкетата е достъпна до 29 септември на следния линк:
https://fra.europa.eu/ukr-survey-uk. Организаторите призовават всички представители на институции на централната и местната власт, както и доставчиците на услуги от частния и гражданския сектор, които работят пряко с украинската общност в страната, да споделят информацията относно изследването и приканят украинските ни съграждани да се включат в процесите по вземане на решения, свързани с тяхното пребиваване в ЕС.
news.modal.header
news.modal.text