site.btaПозиция на Фондация Македония
Относно:
Резултатите от преброяване на населението в РС Македония през 1-30 септември 2021 година,
Позицията на Фондация Македония относно изнесените вчера данни за преброяването на населението в РС Македония в периода 1-30 септември 2021 година е, че това преброяване и резултатите от него са нелегитимни. Ние не признаваме резултатите от това преброяване. 132 000 души от резидентното население на РСМ бяха преброени по административен път и съответно записани с етническа принадлежност по преценка на Държавния завод за статистика на РСМ. По време на самото преброяване Фондацията Македония бяхме във връзка със стотици българи, част от тях въобще не бяха посетени от преброител и останаха извън статистика, друга част бяха възпрени от самия преброител да се запишат като българи – в тази връзка една част от тях се съгласиха да пуснат жалба до Завода за статистика, от 41 жалби, Заводът уважи само 3. Докато протичаше самото преброяване българите, с които общувахме ни казваха, че преброителите не са им разрешавали да погледнат какво са записали в електронната анкетна карта – имаме стотици такива случаи и това отново е нарушение на закона. Преглеждайки 3504-те записани българи, веднага виждаме, че 2121 са мъже и само 1383 са жени. Подобна диспропорция не се среща при нито едно легитимно преброяване на населението в света, респективно и в това преброяване при нито една друга етническа група не се наблюдава подобно нещо – при всички по полов признак разликата е между 1 и 3%. Друг белег за нелегитимност на преброените българи е въпросът за майчиния език – от 3504 българи – 1500 са отговорили, че майчиния им език е български, а 750 са отговорили, че го говорят вкъщи. Подобни дисбаланси и двойно по-ниски цифри в тези въпроси не се наблюдават при нито един друг етнос на Преброяването.
Ситуацията в РС Македония по отношение на българското етническо самосъзнание е много комплексна и сложна. Трудно е да си деклариран българин. Ние като организация познаваме, общуваме и работим за култура с повече от 3504 българи (колкото бяха преброените българи на резултатите). Познаваме стотици българи, които по неволя се записаха македонци по различни социални причини: опасност да бъдат изгонени от работа, възможност да прекъснат отношения с най-близки: съпруг/съпруга, родители, братя, сестри. Тъй като държавата РС Македония системно от 80 години създава антагонизъм между българи и македонци, той се пренася от училище, институции и обществени организации в домовете на хората, право на всеки е да се определи така както желае етнически, но не и в РС Македония и в опасната за българи обстановка, която държавата умишлено, системно създава, вече няколко поколения и десетилетия. Българите не са вписани в Конституцията на държавата и това създава липса дори на правови гаранции за сигурността на лицата с българско етническо самосъзнание.
Считаме, че Преброяването може частично да се легитимира и осветли, като се даде възможност на всички граждани на РС Македония да получат, срещу личния си идентификационен документ – писмена справка – копие от тяхната анкетна карта. Само тази възможност би дала малко светлина в стъкмистиката, която сътвори Държавният завод за статистика на РС Македония. Считаме, че няма как държавата РС Македония да започне активни преговори за присъединяване към Европейския съюз, тъй като виждаме дълбоки проблеми, изискващи спешни реформи. Проблемите са с функционирането на държавните институции, какъвто е Заводът за статистика, правата на гражданите на държавата и по-точно лицата с българско етническо самосъзнание. Липсата на прозрачност и справедливост към отделните етнически групи от страна на държавата, все още не се допускат автомобили с български номера през ГКПП на РС Македония, за което гражданите на РСМ не получават писмен документ – в нарушение на всякакви закони и европейски разпоредби. Необходими са бързи и категорични реформи в държавата, за да се провеждат честни избори, честно преброяване на населението и всички етнически групи да имат равни права и справедлив живот.
Фондация Македония
31.03.2022 година
Скопие
news.modal.header
news.modal.text