site.btaМинистерството на правосъдието предлага провеждане на задължителна информационна среща за медиация по 12 групи граждански и търговски дела


С цел по-бързо и ефективно решаване на правни спорове Министерство на правосъдието предлага провеждане на задължителна информационна среща, на която да се разяснят ползите от решаване на спорове чрез медиация, по 12 групи граждански и търговски дела. Днес Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Гражданския процесуален кодекс и Закона за медиацията, с които се цели повишаване на доверието към медиацията като доброволен способ за решаване на правни спорове. Текстовете са съобразени с Решение №11 от 1 юли 2024 г. на Конституционния съд и съответстват на изискванията на Европейската комисия. С тях изпълняваме и ангажимент на страната, заложен в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Задължителна информационна среща за процедурата по медиация ще се провежда след преценка на съда по всички брачни спорове, свързани с упражняване на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и неговата издръжка, определяне на мерки за лични отношения с бабата и дядото, издръжка; възнаграждения или обезщетения при трудови правоотношения; за признаване на уволнението за незаконно и възстановяване на работа; спорове за съсобственост и други семейни, облигационни, вещни и търговски спорове.
В подбора на делата е отчетена практиката за успешно постигане на споразумения на центровете за спогодби и медиация към Софийския районен съд и Софийския градски съд, окръжните и районните съдилища в Бургас, Варна, Плевен и Велико Търново.
„През последните месеци проведохме работни срещи с представители на ВСС, със съдия Марчева и екипа от съдии и експерти, с които тя работеше, с представители на академичната общност, сред които проф. Анелия Мингова, доц. Камелия Цолова, доц. Анна Станева. Благодаря на всички тях за работата заедно с екипа на Министерство на правосъдието. Успяхме да подготвим текстове, с които да стимулираме използването на медиацията като алтернативен способ за решаване на спорове. Това е още една от мерките за борба с бавното правосъдие“, заяви министър Георгиев.
Информационната среща ще се провежда в съдебните центрове към всеки окръжен съд и е така организирана, че да не забавя по никакъв начин съдебното производство, поясни министърът. В законопроекта се залага и финансов стимул - връщане на 75% от внесената държавна такса на ищеца при одобрение от съда на споразумение, постигнато в резултат на медиация. В момента при одобрена спогодба се връща половината от внесената държавна такса.
Разноските за информационната среща и за процедурата по медиация с обща продължителност до 3 часа, ще се заплащат от бюджета на съда съобразно наредбите, предвидени в Закона за медиацията. Медиаторите към съдебните центрове по медиация, които са преминали обучение, запазват правата си.
Информационна среща не се провежда, ако медиацията е изключена за този вид спорове със закон, при наличие на убедителни доказателства за оказано насилие от страна по делото, ако ответникът признае иска и в други изрично изброени хипотези.
Пълният текст на законопроекта можете да видите тук - https://justice.government.bg/home/index/9a1c0da6-6c6d-4148-81e2-afabbed5ff3d и https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=9020
news.modal.header
news.modal.text