site.btaМинистър Надежда Йорданова проведе поредица от срещи в Брюксел
В рамките на работното си посещение в Брюксел министърът на правосъдието Надежда Йорданова проведе поредица от срещи с депутати, представители на различни политически семейства в Европейския парламент.
С Даниел Фройнд (Партия на зелените), заместник-председател на Комисията LIBE се обсъдиха мерките за противодействие на корупцията, условията за прилагане на Регламент 2020/2092 от 16 декември 2020 г. относно общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на Съюза в случай на нарушаване на принципите на правовата държава в държава-членка.
В разговорите с председателя на Комисията LIBE, Хуан Фернандо Лопес Агилар (Прогресивен алианс на социалистите и демократите) акцентът беше върху законодателните мерки в България и ЕС за противодействие на домашното насилие и мерките за закрила на уязвимите лица.
С Рамона Стругарию (Обнови Европа) се обсъди темата за кариерните бонуси на магистратите.
Министър Йорданова запозна председателя на Групата за демокрация и върховенство на закона към Комисията LIBE София Ин’т Велд с предприетите мерки в областта на съдебната реформа след последното изслушване в ЕП през месец февруари 2022г.
Във всичките си срещи с депутати от ЕП, министър Йорданова пледира за намиране на решение и постигане на съгласие между Европейския парламент и Съвета на проблемните въпроси по пакета за събиране на доказателства в електронна форма, на основа на взаимно приемливи позиции. Това бе и основната тема в срещата с българските евродепутати в Комисията LIBE- Елена Йончева, Емил Радев и Петър Витанов. В тази среща се направи преглед на текущите законодателни досиета в област Правосъдие с акцент върху нуждата от постигане на съгласие по решение на Съвета и на ЕП относно инкриминиране на речта на омраза, сближаване на позициите по досиетата, свързани с предотвратяване на домашното насилие и цифровизация на правосъдието.
Министър Йорданова проведе среща с Комисаря по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. Двете страни се спряха върху подобряване на системата за юридическо образование в България в контекста на възможностите, които предоставят програмите на ЕС чрез така наречените Европейски университетски алианси. В контекста на ускоряващата се цифровизация на правосъдието се сподели и нуждата за повишаване на познанията и капацитета на магистратите чрез различни допълнителни форми на обучение. С въвеждането на електронните технологии ще се подобри значително и достъпът на гражданите и бизнеса до ефективно правораздаване.
news.modal.header
news.modal.text