site.bta„Свободата не идва с QR код“: „Възраждане“ обяви открита битка с дигиталната финансова диктатура


„Дигиталното евро не е просто нова форма на валута. То е инструмент. И не кой да е инструмент, а инструмент, който ще даде на институциите в Брюксел невиждана досега власт върху личните финанси на всеки един от нас.“ С тези думи народният представител от „Възраждане“ Димо Дренчев прочете декларация от трибуната на Народното събрание, посветено на една от най-ключовите теми, които парламентарната група поставя от месеци – опасностите, свързани с въвеждането на дигиталното евро в Европейския съюз.
Дренчев определи момента като исторически преломен, в който решенията на европейските институции няма да засегнат само икономиката, а самата свобода на гражданите. Според него зад паравана на технологичен прогрес се изгражда нова финансова архитектура, която предлага не „модерна алтернатива на кеша“, а механизъм за наблюдение, манипулация и контрол.
Темата, макар ключова за бъдещето на континента, дълго време е била мълчаливо заобикаляна у нас – както от медиите, така и от останалите политически сили. Народният представител разкритикува липсата на реакция от страна на управляващите и подчерта, че единствено „Възраждане“ чрез евродепутата Рада Лайкова е повдигнала въпроса с конкретни данни и документи.
Чрез прочетената декларация парламентарната група на „Възраждане“ се позовава на официални документи на Европейската централна банка и Европейската комисия, в които се обсъжда възможността за програмиране на парите – включително налагане на срокове за употреба, ограничения за покупки и дори индивидуални лихви, базирани на поведението на потребителя.
Димо Дренчев напомни за реални примери от близкото минало – ограниченията при банковите кризи в Кипър и Гърция, когато гражданите бяха лишени от свободен достъп до собствените си средства.
„По време на дълговата криза през 2015 година гръцкото правителство затвори банките, за да избегне масово изтегляне на пари. На гражданите беше наложен лимит – само 60 евро на ден можеха да теглят от банкомат. Достъпът до собствените им средства беше ограничен. Свободното разпореждане с парите им – премахнато.
При банковата криза в Кипър през 2013 година се наложиха така наречените "капиталови контроли". Тегленията бяха ограничени до 300 евро на ден, а паричните преводи извън страната – сериозно ограничени.“, каза от трибуната Дренчев.
Той предупреди, че в условия на изцяло дигитална и централизирана валута подобни мерки могат да се наложат с натискането на един бутон, без нужда от извънредни обстоятелства.
В изказването си народният представител подчерта, че единствената бариера, която защитава българските граждани от подобен сценарий, е националната валута – левът. По думите му, влизането в еврозоната ще премахне тази защита и ще отвори вратата за налагане на централно управлявана цифрова валута от ЕЦБ.
Според него битката на „Възраждане“ срещу дигиталното евро е част от по-голямата борба за национален суверенитет, финансова независимост и право на избор, а провеждането на референдума за запазване на лева не е икономическа прищявка, а въпрос на свобода и достойнство.
В края на прочетената декларация Дренчев отправи призив към българските граждани:
„Бъдете бдителни. Четете документите. Питайте – кой ще има контрол? Кой ще има власт? Кой ще определя правилата? Свободата не се дава с QR код. Свободата се извоюва – с истина, с кураж и с решителност. И Възраждане е тук, за да я извоюва.“
Темата за дигиталното евро е част от последователната позиция на „Възраждане“ в защита на българския лев и срещу наднационалната намеса, която според политическата организация все по-често подменя демокрацията с технокрация.
„Няма да позволим българският народ да бъде превърнат в дигитален крепостник и ще продължим да се противопоставяме на всички опити за централизиране на личния и финансов контрол от институциите в Брюксел.“, завърши Димо Дренчев.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина