site.btaЗаместник-министър Василева: Експерти ще изготвят безвъзмездно документите на млади, малки и нови земеделски стопани при кандидатстване
Експерти от Национална служба съвети в земеделието (НССЗ) ще изготвят безвъзмездно всички документи при кандидатстване на млади, малки и нови земеделски стопани по инвестиционните интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на среща със земеделски стопани в Плевен, на която присъстваха и фермери от област Ловеч. Срещата е част от поредицата обучения на МЗХ за изискванията по интервенциите от Плана. Д-р Василева каза още, че сдруженията на фермери в групи и организации на производителите ще имат приоритет при одобрение на проектните предложения.
Тя призова производителите да се обединяват и обясни, че именно в Плевен вече има одобрено проектно предложение за сътрудничество по процедура „Центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). С него процесът по предлагане на пазара на селскостопанска продукция от сектор „Плодове и зеленчуци“ чрез създаване на къси вериги ще бъде подкрепен. Заместник-министър Василева посочи, че одобрените инвестиции по НПВУ на фермери от двете области са за над 24 млн. лева. Тя съобщи още, че в област Плевен по процедура „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ са сключени 50 договора за финансиране с общ размер на безвъзмездната финансова помощ над 11,6 млн. лева, а в област Ловеч 51 договора с подпомагане за над 12 млн. лева.
„Финансовата подкрепа ще създаде нови възможности за дигитализация и автоматизиране на стопанствата“, подчерта заместник–министърът. По време на срещата земеделските стопани имаха възможност да се запознаят с новостите по Стратегическия план и да проведат дискусия с експерти от МЗХ, Държавен фонд „Земеделие“ и НССЗ. Създадени са нови функции в Системата за електронно управление (СЕУ), с които земеделските производители и администрацията да подобрят своята комуникация. "Всички предстоящи приеми по интервенциите от Стратегическия план ще са през СЕУ", уточни д-р Василева и допълни, че се предвижда провеждане на практически курс за обучение за работа със системата.
Представени бяха промените в Системата за мониторинг на площ, която извършва контрол чрез сателитни снимки. Разяснени бяха още изискванията към стопаните при изпълнение на системата за предварителни условия, Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), както и промените в Законоустановените изисквания (ЗИУ). В рамките на обучението бяха представени и приемите по инвестиционните мерки от Стратегическия план, предвидени да стартират до края на 2024 г.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text