site.btaКонтрера, ВМРО: Спешно се нуждаем от техника за справяне с бедствия и аварии
Националната система за ранно предупреждение и оповестяване трябва да бъде преработена, настоява политикът
За спешно провеждане на процедури за доставка на техника за справяне с бедствия и аварии се обяви в своя позиция заместник-председателят на ВМРО и общински съветник в СОС Карлос Контрера.
Ключовите процедури за доставка, които държавата в лицето на МС и МВР трябва да започне веднага, са за поне два хеликоптера и един специализиран самолет за гасене на пожари, поне 50 единици високопроходима техника и поне два хеликоптера за планинско спасяване. Трябва да се помисли сериозно и за включване на дроновете като техника за реагиране при бедствия и аварии, каквато е практиката в Западна Европа.
Контрера напомня, че 100-те БТР-а от резерва на МВР, които бяха пратени за Украйна, можеше да бъдат модернизирани и използвани при наводнения, пожари, свлачища и т.н. Той посочва, че техниката за търсене и планинско спасяване трябва да е оборудвана с лебедка, топлинни камери за издирване, камери за нощно виждане. Същият тип хеликоптер може да бъде ползван и при наводнения.
Заместник-председателят на ВМРО е категоричен в позицията си, че Националната система за ранно предупреждение и оповестяване се е провалила точно тогава, когато е била нужна. Затова според него системата BG Alert трябва да бъде преработена, за да е от полза на българските граждани.
Цялата позиция на заместник-председателя на ВМРО Карлос Контрера:
Спешно трябва да бъдат започнати и проведени процедурите за доставка на техника за справяне с бедствия и аварии. Покрай казуса с медицинските хеликоптери (всъщност, все още само един, нищо че вторият трябваше вече да е тук) писах подробно къде са ни слабостите и какво да се прави.
Тогава обаче нямаше извънредни ситуации и парламентарните партии не се интересуваха. Сега като се запали чергата (буквално), сме в пореден епизод на сценката „Сетила се Мара да се побара“.
През вчерашния ден са локализирани огнища в областите Кюстендил, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Благоевград и Пазарджик.
В село Воден най-малко 15 семейства са останали без дом.
За хеликоптерите: в гасенето на пожарите са включени двата хеликоптера, които пристигнаха от Чехия по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС, и два на МО.
Очевидна е нуждата от такива машини, с които МВР или армията да разполага - специализирани хеликоптери за гасене. На терен са и двата самолета от Испания, които също са доста ефективни - редно е да мислим и ние като държава в тази посока и да доставим поне един, защото във високопланински и пресечени местности гасенето по въздух остава понякога единствено възможното.
Системата *BG Alert* - Националната система за ранно предупреждение и оповестяване, се провали точно тогава, когато беше нужна. Просто не сработи, а обясненията са дебилни! По време на пожар бива изключвана електропреносната мрежа и няма мобилно покритие на терен. В Гърция обаче системата предупреждава всички жители, които са дори само в близост или преминават с автомобилите си край места, на които гори пожар. Това е и едно от основните приложения на тази система. Това означава, че *BG Alert* - Националната система за ранно предупреждение и оповестяване трябва да бъде преработена.
Няколко са ключовите процедури, които държавата - разбирайте Министерски съвет и МВР, следва да започнат веднага:
- процедура по доставка на поне два хеликоптера за гасене на пожари;
- процедура по доставка на поне един специализиран самолет за гасене на пожари;
- доставка на поне 50 единици високопроходима техника, включително и верижна, която да се ползва при бедствия и аварии. 100-те БТР от резерва на МВР можеше да бъдат модернизирани за тези нужди, но с лека ръка ги пратихме към Украйна. Сега трябва да мислим за закупуването на подобна техника, която да ползваме при наводнения, пожари, свлачища и прочие;
- процедура по доставка на поне два хеликоптера за планинско спасяване („Search and Rescue“, т.е. търсене и спасяване), оборудвани с лебедка, топлинни камери за издирване, камери за нощно виждане. На година имаме поне 20 случая, когато се налага ползването на подобна техника. Същият тип хеликоптер може да бъде ползван и при наводнения.
Редно е като общество да се замислим и за включване на дроновете като техника за реагиране при бедствия и аварии, което означава, че Пожарната и Гражданска защита спешно трябва да бъдат снабдени с модификации, които вече се ползват за подобни дейности в Западна Европа.
Темата за оборудване на пожарникарите е съвсем отделна и следва също да бъде развита след един широк, но и спешен преглед на материалната база в Главната дирекция.
news.modal.header
news.modal.text