site.btaЦентрална избирателна комисия – Решение № 3835-НС
Р Е Ш Е Н И Е
№ 3835-НС
София, 10 октомври 2024 г.
ОТНОСНО: жалби от Е. Р. М. и Ю. М. Х. – преупълномощени представители на партия „Движение за права и свободи“, съответно срещу решение № 65-НС и срещу решения № 66-НС, № 67-НС и № 68-НС от 01.10.2024 г. на Районна избирателна комисия – Пазарджик
В Централната избирателна комисия по електронната поща с вх. № ЦИК-НС-10-1352/3, № ЦИК-НС-10-1352/2, № ЦИК-НС-10-1352/1 и № ЦИК-НС-10-1352 от 07.10.2024 г. са препратени жалби от Е. Р. М. и Ю. М. Х. – преупълномощени представители на партия „Движение за права и свободи“, съответно срещу решение № 65-НС и срещу решения № 66-НС, № 67-НС и № 68-НС, всички от 01.10.2024 г., на Районна избирателна комисия – Пазарджик. С оспорваните решения са назначени членовете на СИК на територията на общините Лесичово, Батак, Септември и Стрелча.
Жалбоподателят Е. Р. М. твърди, че решение № 65-НС от 01.10.2024 г. на РИК – Пазарджик, е неправилно и противоречащо на материалното право и моли Централната избирателна комисия да го отмени или коригира в частта, с която е отказано назначаването в СИК на територията на община Лесичово на посочени в жалбата лица, които, според него, са били предложени на проведени при кмета на община Лесичово консултации от съответния представител, преупълномощен от пълномощници с пълномощно от Джевдет Чакъров – председател на партията.
Жалбоподателят Ю. М. Х. твърди, че решенията с № 66-НС, № 67-НС и № 68-НС от 01.10.2024 г. на същата районна избирателна комисия са незаконосъобразни, постановени в нарушение на разпоредбите на Изборния кодекс и Решение № 3704-НС от 13.09.2024 г. на ЦИК. Жалбоподателят иска Централната избирателна комисия да отмени решенията на РИК – Пазарджик, за назначаване съставите на СИК в общините Батак, Септември и Стрелча, като даде указания на РИК за приемане на нови решения, с които да назначи в съставите на съответните избирателни комисии лица, предложени в съответните списъци, представени на проведените консултации при кмета на всяка от общините от съответния представител, преупълномощен от пълномощници с пълномощно от Делян Пеевски – председател на партията.
Преписките по посочените решения на РИК – Пазарджик, са окомплектовани в цялост с всички изискуеми документи от РИК и са получени в Централната избирателна комисия.
Жалбите произтичат от еднакво фактическо състояние, относно тях е компетентен един и същ административен орган. Централната избирателна комисия обединява производствата по тях за разглеждане в едно производство.
Централната избирателна комисия приема за установена следната фактическа обстановка:
С решения № 22-НС, № 25-НС, № 26-НС и № 27-НС, всички от 15.09.2024 г., РИК – Пазарджик, е определила броя на членовете на СИК на територията на съответните общини за произвеждане на изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г., разпределението между парламентарно представените партии и коалиции, включително и разпределението на ръководните места в комисиите.
В законоустановения срок кметовете на посочените общини са депозирали пред РИК преписките, които съдържат всички изискуеми документи за определяне на съставите на СИК.
Консултациите са приключили, без да е постигнато съгласие между участниците относно определяне на поименния състав на СИК, като са присъствали по двама упълномощени представители на партия „Движение за права и свободи“, които са представили отделни списъци с предложения за членове на СИК. В посоченото от жалбоподателя Е. Р. М. предложение не фигурират имената на Анушка Анетова Ангелова, за която се твърди, че РИК е отказала да бъде назначена като член в СИК № 131400003 – вместо нейните имена в предложението са имената на Стефан Митков Велинов (за който същият жалбоподател сочи, че е назначен за член и в СИК № 131400003, и в СИК № 131400004), последвани от ЕГН, за който служебно се установява, че не принадлежи на лицето. Районната избирателна комисия следва да извърши съответната поправка, след съответно предложение за корекция на представител на партията, но жалбата на Е. Р. М. – преупълномощен представител на партия „Движение за права и свободи“, срещу решение № 65-НС от 01.10.2024 г. на Районна избирателна комисия – Пазарджик, не следва да бъде разглеждана по същество, въпреки че е подадена в срок.
Жалбоподателят Ю. М. Х. сочи, че на консултациите, проведени при кметовете на общините Батак, Септември и Стрелча, са присъствали представители на ДПС, едните съответно упълномощени и преупълномощени от единия, а другите – от другия от двамата председатели на партията, като всеки от присъстващите пълномощници е направил отделно предложение за членове на СИК в съответната община. Районната избирателна комисия – Пазарджик, е допуснала назначаването на членове на СИК в общините Батак и Септември както от едното, така и от другото предложение, докато с оспореното от него решение, с което са назначени членовете на СИК на територията на община Стрелча, РИК-Пазарджик, е назначила членове на СИК, предложени само от представителя, упълномощен от единия от председателите. Видно от приложените документи, предложението от другия представител на ДПС е направено като предложение от коалиция, регистрирана за участие в изборите на 27 октомври 2024 г., в която участва и партия „Движение за права и свободи“.
От съдържащите се в преписки копия на удостоверение за актуално правно състояние на партия „Движение за права и свободи“, е видно, че партия „Движение за права и свободи“ има двама председатели, които могат да я представляват заедно и поотделно съгласно устава на партията. Централната избирателна комисия няма правомощия да разрешава възникнали спорове между надлежно упълномощени представители на партия „Движение за права и свободи“.
От представените във всяка от преписките документи се установява, че партия „Движение за права и свободи“ не е лишена от представители при назначаването на членовете на СИК на територията на общините Лесичово, Батак, Септември и Стрелча и за представителите на партия „Движение за права и свободи“ всяко от посочените решения на РИК – Пазарджик, има положителни и благоприятни правни последици, като напълно са удовлетворени законните права и интереси на партията. Предвид което никой от двамата жалбоподатели не може да обоснове правен интерес от оспорване на съответното решение. Ето защо, Централната избирателна комисия следва да остави жалбите без разглеждане като недопустими.
Предвид изложеното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 26а във връзка с чл. 73, ал. 1 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия
Р Е Ш И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Е. Р. М. – преупълномощен представител на партия „Движение за права и свободи“, срещу решение № 65-НС от 01.10.2024 г. на Районна избирателна комисия – Пазарджик, като недопустима.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбите на Ю. М. Х. – преупълномощен представител на партия „Движение за права и свободи“, срещу решения № 66-НС, № 67-НС и № 68-НС, всички от 01.10.2024 г., на Районна избирателна комисия – Пазарджик, като недопустими.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Камелия Нейкова
СЕКРЕТАР: Севинч Солакова
ЛГ/ЛТ
news.modal.header
news.modal.text