site.btaЕП – брифинги през следващата седмица: 15 март - икономическа политика и митове, свързани с приемането на еврото; 14 март - въглеродни поглътители и национални цели за намаляване на въглеродните емисии от автомобили, отопление на сградите, селското стопанство
Бихме искали да ви поканим на брифингите, които Бюрото на Европейския парламент в България ще организира през следващата седмица във вторник, 14 март, и сряда, 15 март, по теми от пленарното заседание на Европейския парламент:
• Европейския семестър за координация на икономическите политики 2023 г. и дезинформация и митове, свързани с приемането на еврото - сряда, 15 март
Темите ще представи евродепутатът от Испания Ева Мария Попчева (Обнови Европа). Тя е заместник член на парламентарната комисия по икономически и парични въпроси.
Този брифинг ще се проведе на 15 март, сряда, от 12:30 до 13:00 ч. в платформата Zoom. Брифингът ще се проведе на български език в мултимедийното студио на ЕП VoxBox и ще бъде записан с високо качество, а записът ще бъде предоставен на акредитиралите се медии.
Акредитация
В случай, че брифингът представлява интерес за вас, необходимо е да изпратете заявка за акредитация на имейл адрес kalina.varbaova@europarl.europa.eu до края на работния ден във вторник, 14 март, като уточните вашите имена, имената на медията и града, както и темата на брифинга.
• „Подготвени за цел 55“: Новият Регламент за премахване на въглерод в сектора на земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (въглеродни поглътители) и новият Регламент за споделяне на усилията (национални цели за намаляване на въглеродните емисии) - вторник, 14 март
Отправили сме покана към двамата докладчици - Виле Нинистьо (Зелените/ЕСА, Финландия) за Регламента за премахване на въглерод в сектора на земеползването, промените в земеползването и горското стопанство и Джесика Полфиард (ЕНП, Швеция) за Регламента за споделяне на усилията. Очакваме тяхното потвърждение.
Този брифинг е предвиден за 14 март, вторник, от 10:45 до 11:30 ч. в платформата Zoom. Брифингът ще се проведе на английски език с превод на български. Брифингът ще бъде излъчен от мултимедийното студио на ЕП VoxBox и ще бъде записан с високо качество, а записът ще бъде предоставен на акредитиралите се медии.
Акредитация
В случай, че брифингът представлява интерес за вас, необходимо е да изпратете заявка за акредитация на имейл адрес kalina.varbaova@europarl.europa.eu до края на работния ден в понеделник, 13 март, като уточните вашите имена, имената на медията и града, както и темата на брифинга.
Контекст
Европейския семестър за координация на икономическите политики 2023 г.
Евродепутатите ще обсъдят и гласуват своите препоръки за следващия цикъл на социална, икономическа и бюджетна координация между държавите-членки, известен като европейския семестър. Преди предстоящия преглед на правилата за икономическо управление на ЕС, евродепутатите ще отговорят на предложенията на Комисията, публикувани в края на 2022 г.
Очаква се евродепутатите да призоват за силни инвестиции в системите за социална подкрепа чрез конкретни мерки като превръщането на „Европейския инструмент за временна подкрепа за смекчаване на рисковете от безработица при извънредни ситуации“ (SURE) на ЕС в постоянен и разработване на зелени схеми за социална защита в държавите-членки.
Земеползване, промяна на земеползването и горско стопанство
Преразгледаното законодателство относно поглъщанията на парникови газове от земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС) увеличава целта на ЕС за поглъщане на въглероден диоксид за тези сектори до 310 милиона тона еквивалент на CO2, което ще доведе до намаляване на емисиите на парникови газове в ЕС през 2030 г. до 57 % в сравнение с нивата от 1990 г.
Автомобилен транспорт, отопление на сгради и селско стопанство
Преразгледаният Регламент за споделяне на усилията (или Регламент за разпределяне на усилията) определя национални цели за намаляване на емисиите от автомобилния транспорт, вътрешния морски транспорт, отоплението на сградите, селското стопанство, малките промишлени инсталации и управлението на отпадъците. Тези сектори, които сега не са включени в системата за търговия с емисии на ЕС, генерират около 60% от емисиите на парникови газове в ЕС. Предвиденият закон трябва да ги намали с 40% спрямо нивата от 2005 г.
За първи път всички държави от ЕС ще трябва да намалят емисиите си на парникови газове с между 10 и 50 %. Целите за всяка държава членка се основават на нейния БВП на глава от населението и ефективността на разходите.
news.modal.header
news.modal.text